„K závodění mě přivedl zaměstnanec taťkovo firmy. Chtěl, abych si to také zkusil. Vzal mě podívat se na závody a bez mého vědomí mi udělal licenci k ježdění," vypráví Jakub o svých začátcích. MTB kolo pro fourcross, na kterém jezdí, je na rozdíl od běžného kola přizpůsobeno skákání, má níže sedačku a přehazovačku pouze vzadu. Liší se také geometrií rámu, má kotoučové brzdy a odpruženou vidlici.

Svůj první úspěch slavil Jakub hned na svém třetím závodě, kterého se zúčastnil. Přivezl si třetí místo. Nejvíce si však cení třetího místa přivezeného z australské Canberry. I když se v kvalifikaci umístil na druhém místě, které automaticky znamenalo postup do Austrálie, hrozilo, že se závodu vůbec nezúčastní. I přes všechny komplikace mu však osud přál a Jakub nakonec mohl ukázat, co v něm opravdu je. Jako jediný Čech si přivezl medaili.

Za všemi jeho úspěchy však stojí také pořádná dřina. Když je sezóna, která trvá od dubna do září, závody jsou každý víkend a přes týden je nutné se na ně pořádně připravit. Od pondělí do čtvrtka jsou u něj věci jako posilovna, volné ježdění nebo sprinty po asfaltu na denním pořádku. Až v pátek má volný den a pořádně si před závodem odpočine.

Občas bohužel tréninkovou rutinu přeruší zranění. „Už jsem prodělal pár zlomenin, jednou jsem měl dokonce zlomené obě ruce najednou. Povrchová zranění, jako jsou různé odřeniny, jsou nedílnou součástí, ty ani nepočítám. A až teď ve dvaceti mám poprvé zlomenou nohu," říká Jakub.

Těžší zranění léčí tak okolo měsíce. Následuje odpočinek a rehabilitace. Pauza v tréninku je sice znát, avšak po nějakém čase se vrátí zpět do své formy.

Když Jakub zrovna netrénuje, věnuje se i jiným sportům, například snowboardingu.

Nevyniká však pouze v ježdění na kole. Vystudoval Střední soukromou výtvarnou školu v Písku, obor grafický design. Od října se ve studiu chystá pokračovat na vysoké škole v Plzni.

Svůj čas vyplňuje také vedením Školy kola společně se svým kamarádem. Co to Škola kola vlastně je? „Je to zájmový kroužek, ve kterém učíme kluky ve věku 10 – 14 let základy techniky ježdění na kole. Není to jen o ježdění, součástí je i první pomoc nebo to, jak si opravit kolo," vysvětluje. Letos se jezdci ze Školy kola účastnili prvního závodu v Jindřichově Hradci a zatím sbírají zkušenosti.

Pokud byste chtěli Jakuba vidět v akci na vlastní oči, přiznal, že i přes své momentální zranění se chystá zúčastnit mistrovství světa v Polsku, které se koná třetí týden v červenci. A pokud se zrovna do Polska nechystáte, můžete Jakuba zastihnout na tréninku Školy kola, který se koná každou středu a pátek v píseckém skate parku.

SIMONA KUBIŠOVÁ