V ostatních částech Písku mají lidé možnost volby, a to umístit popelnice ve svých nemovitostech, nebo si k umístění nádoby pronajmout městský pozemek.

Lidé, kteří nechtějí s popelnicemi manipulovat, mohou místo popelnic využívat igelitové pytle. Zatímco v centu vyhláška funguje, v ostatních částech se čistotu a pořádek zlepšit nepodařilo.

Zatím to tak bude do budoucna, i když byla zastupitelům předložena změna. Podle ní by popelnice mohly být na veřejném prostranství pouze v den svozu na celém území města. Úprava by se nevztahovala na kontejnery na sídlištích, pro které se budují krytá stanoviště.

„Návrh není žádným revolučním krokem. Ve většině měst lidé považují ukládání popelnic v domech za samozřejmost," poznamenala předkladatelka vyhlášky, místostarosta Hana Rambousová (VPM). Návrh vyhlášky podpořil nezařazený zastupitel Miroslav Krejča: „Rozhodně se mi nelíbí například v Nádražní ulici kličkovat mezi popelnicemi a psími výkaly. Ale jak se to bude vymáhat?"

Podle informací vedoucího odboru životního prostředí městského úřadu Miloslava Šatry při prvním porušení vyhlášky na to občana upozorní městská policie, opakovaně by již šlo o přestupek, za který může být uložena pokuta až do tisíce korun.

Karel Kratochvíle (ČSSD) upozornil na to, že v domech, kde se topí pevnými palivy, lidé nemohou využít pytle, které mohou hořet od žhavého popelu. „Ale žhavý popel se nemůže dát ani do popelnice," upozornil Miloslav Šatra. Miroslav Sládek (ODS) připomněl, že pokud se pytle nechají na ulici v noci před dnem svozu, mohou se stát terčem vandalů. „Vyhlášku chápu jako omezování až šikanování lidí. Má opodstatnění v historickém centru, ale ne v řadové zástavbě," odmítl návrh Rudolf Tyll (TOP 09).

Návrh vyhlášky nakonec neprošel o jeden hlas.