O statistiku dopravní nehodovosti cyklistů se podělili policisté na páteční osvětové akci Na kole jen s přilbou, která se konala v Písku u Kamenného mostu. Cílem pravidelně pořádané akce je připomenout pravidla bezpečné jízdy a samozřejmě také ochranné prostředky. I když povinnost mít na hlavě přilbu platí pouze pro cyklisty do 18 let, policisté ji doporučují všem věkovým kategoriím.

Jak poznamenal jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura, úrazů na kolech či koloběžkách není málo. „V první polovině letošního roku jsme řešili 84 nehod, ve kterých figuroval cyklista. Ve dvou případech dokonce došlo k úmrtí. Jednalo se o havárii, což znamená, že se cyklista nesrazil s jiným vozidlem," uvedl mluvčí a připomněl dvě tragické nehody letošního roku. „Na Českobudějovicku zemřel cyklista na elektrokole. Sjel mimo komunikaci, spadl do příkopu a způsobil si smrtelná zranění. Druhý případ se stal 1. května, kdy mladá žena sjížděla Kleť směrem ke Zlaté koruně, vyjela mimo komunikaci na betonový propustek a též si způsobila smrtelná zranění," informoval.

Podle statistik roste také počet cyklistů, kteří jezdí pod vlivem alkoholu. Přitom platí nulová tolerance jak pro cyklisty, tak i pro řidiče elektrických koloběžek. Ty jsou stále oblíbenějším dopravním prostředkem, a to především v Českých Budějovicích, kde jsou rozšířené i sdílené elektrokoloběžky. Dokáží jezdit i hodně vysokou rychlostí, což může být velmi nebezpečné. Policejní statistiky registrují za první polovinu letošního roku šestnáct nehod, ve kterých figurovala elektrokoloběžka. U pěti z nich byl navíc zjištěn alkohol. Pokud má koloběžka víc než 750 wattů, musí na ni být řidičský průkaz jako na malý motocykl.