Na mostu nad železniční tratí na silnici z Jindřichova Hradce do Nové Včelnice stojí muž a zřejmě se chystá skočit. Tak znělo oznámení, které policisté přijali v pondělních 19.40 hodin.

Když o čtyři minuty později na místo dorazila policejní hlídka ve složení Antonín Grunt a Radim Koutný, spatřila, že dotyčný muž právě přelézá zábradlí chránící železniční troleje a klátí nohama nad tratí.

„Oba neváhali ani vteřinu a přelezli zábradlí směrem nad koridor. Zde si jeden z nich lehl a sunul se blíže k muži, druhý stál nahoře a zajišťoval kolegovu bezpečnost,“ popsala mluvčí Hana Millerová.

Muž začal komunikovat a projevil touhu po cigaretě. Policisté žádnou neměli, a tak jeden z nich začal zastavovat projíždějící auta a cigaretu vyprosil, zatímco druhý se bavil s mužem.

Mezitím v osm hodin dorazil na místo vyjednavač Petr Maryška. Za jeho přispění se policistům po dalších zhruba dvaceti minutách podařilo s mužem navázat užší hovor a přesvědčit jej, aby od svého úmyslu spáchat sebevraždu skokem pod jedoucí vlak upustil.

„V tu dobu už muž seděl na stříšce velmi blízko trolejového vedení s vysokým napětím 25 kilovoltů. Riziko tak pro něj bylo značné. I z tohoto důvodu byl zastaven průjezd vlakových souprav a vypnuto traťové vedení,“ popsala vývoj situace mluvčí policie Hana Millerová.

Muž nakonec svolil k tomu, aby se mu dostalo pomoci. Dva z ochránců zákona jej drželi za ruce a jistili ho, aby mu pomohli dostat se zpátky ze stříšky nad železničním koridorem dál až zpátky k vysokému zábradlí, které všichni společně překonali a muže vytáhli na silnici na mostu, zatímco třetí policista kolegům z mostu pomáhal. Záchranná akce tak ve 20.30 hodin šťastně skončila – lidský život nebyl zbytečně zmařený.

Mluvčí Hana Millerová doplnila, že muže policisté převezli k dalším úkonům na hradeckou služebnu a poté do zdravotnického zařízení.

„Co bylo příčinou mužova rozhodnutí ukončit vlastní život, je v dalším šetření jindřichohradecké policie,“ uzavřela.