Písečtí kriminalisté v pátek navrhli obžalovat devatenáctiletého řidiče vodního skútru z její smrti. Hrozí mu rok až šest let vězení.

Mladík v červenci se skútrem na orlické přehradě najel do pramice s motorem, v níž osmnáctiletá dívka jela se svým přítelem. Policie věc klasifikovala jako usmrcení z nedbalosti. Uvedla to mluvčí písecké policie Kamila Čuřínová Ingrišová. Na posun v případu upozornila Česká televize.
Písečtí kriminalisté vyšetřovali ženinu smrt od 10. července, kdy se tragická nehoda stala. „Vyšetřování skončilo a spis jsme předali na okresní státní zastupitelství," uvedla Čuřínová Ingrišová.

Přítel dívky byl se zraněním převezen do nemocnice. Na místě byl ošetřen i řidič skútru, druhý pasažér skútru vyvázl bez zranění.

Tragická událost jen potvrdila obavy rekreantů a lidí žijících kolem přehrad – orlické a slapské. Například Sdružení pro ochranu přírody a krajiny v oblasti Slapského jezera (SOPK) spustilo internetovou petici Za bezpečnou rekreaci na Vltavě i na dalších vodních plochách ČR už v roce 2015, kdy následně 1. července adresovalo otevřený dopis ministru dopravy Danu Ťokovi. Petici podepsalo přes sedm set lidí.

Petenti v otevřeném dopise vyjádřili zásadní „nesouhlas s novelizovanou podobou vyhlášky č. 46 / 2015 Sb., která po Vašem podpisu vstoupila v platnost dne 15. dubna 2015…". Nesouhlasili už tenkrát s tím, aby motorová plavidla dosahujících vysokých rychlostí, jako jsou rychlé čluny a vodní skútry, mohla jen s minimálním omezením využívat například i rekreačních oblastí nádrží Slapy nebo Orlík. „Přitom tyto oblasti jsou tradičně, zejména v letním období, využívány až desetitisíci rekreantů, pro něž nová podoba vyhlášky znamená významné ohrožení jejich bezpečnosti," zdůrazňovali za SOPK předseda Petr Závada a jednatel Pavel Filka. Měli podporu starostů obcí ze Středočeského kraje. Po letošní tragické nehodě se k nim přidal i starosta Orlíku nad Vltavou Jan Mára.

Další internetovou petici Omezení provozu motorových plavidel na Orlické přehradě spustila okamžitě po tragické červencové nehodě Klára Pešková, která dívku znala. Petici podepsalo už přes 1400 lidí. O zajištění bezpečnosti na přehradě se snaží i její otec, místostarosta Kožlí Filip Pešek.

V reakci na nehodu má podle ministra dopravy Dana Ťoka vzniknout kvůli ochraně plavců ve vodních nádržích Orlík a Slapy celkem 16 ploch vymezených pro koupání. Do nich nebudou smět motorová plavidla, ta se navíc budou moci pohybovat maximálně desetikilometrovou rychlostí i v okolí těchto míst.

Po nehodě byla pro provoz vodních skútrů určená plocha pro figurální a akrobatickou jízdu na orlické přehradě u pravého břehu – mezi Podskalím a Radavou. Plocha by měla být vyznačena signálními znaky.