„Odkliďte proto z blízkosti toku vše, co může odnést nebo poškodit povodeň, tj. přeparkujte vozy a podobně. Situaci monitorujeme, o případném nebezpečí budeme informovat. Sledujte infokály města,“ upozornila mluvčí města Český Krumlov Petra Nestávalová s tím, že jakmile se předpověď potvrdí, město rozešle krizové SMS. Pracovníci Služeb města se večer pustili také do preventivního plnění pytlů s pískem.  

Voda se zvedla i jinde na jihu Čech
- Ve 22 hodin překonala 1. stupeň povodňové aktivity Blanice na Blanickém mlýně na Prachaticku, po 22. hodině se nad 1. SPA dostal také Zlatý potok v Hracholuskách. 
Předpověď pro Polečnici z pondělní 23. hodiny noční:

Zdroj: ČHMÚ

Mezi 17. a 23. hodinou se hladina Polečnice v Českém Krumlově zvedla ze 32 na 100 cm (1. SPA - bdělost) a průtok se zvýšil z 1,5 m3/s na 15,5 kubíků, v 1.50 kulminovala na 120 cm a 22,3 m3/s průtoku. Předpověď a aktuální průtok a vodní stav na Polečnici na webu Hlásné a předpovědní služby ČHMÚ najdete ZDE. Loni při povodni v červnu přesáhla 3. SPA, dosáhla 220 cm a průtoku 62,20 m3/s.

„Intenzivní trvalé srážky postupují z Rakouska a Bavorska takřka přesně severním směrem do jižních Čech, Pošumaví a dále na sever Čech. Lokálně jsou i konvektivního charakteru (dokonce i s ojedinělou bleskovou aktivitou) - na radaru žluté až oranžové oblasti, kde přechodně prší opravdu intenzivně (intenzity i kolem 5 mm/10 minut),“ upozornil ČHMÚ před pondělní pátou odpolední.

Český Krumlov při povodni v srpnu 2002. Pohled z Radniční k Lazebnickému mostu.
Krumlov pod vodou. Kronika z roku 2002 odhaluje zatím nepublikované snímky

Nové výstupy modelu Aladin, ale i dalších podrobných modelů podle meteorologů naznačují, že právě v ose z jižních Čech až po Ústecký kraj by mělo v následujících hodinách a v první polovině noci velmi intenzivně pršet. „Na Lipensku už za poslední hodinu napršelo i kolem 20 mm srážek a pršet bude intenzivně i nadále,“ varují.

Takhle se Polečnice ze břehů vylila před rokem a něco, v noci ze středy 29. června 2022 na čtvrtek. Podívejte se ► ►► ZDE

Zdroj: Božetěch Vácha