Nedbali totiž vyhlášky z roku 1770, podle které měly být očíslovány domy a následně pojmenovány ulice. Nicméně už dříve existovaly na území města některé názvy jako Drlíčov, Putimská nebo Rybářská ulice.
„Drlíčov je jedním z nejstarších názvů ulic, připomíná se již v roce 1411. Původně to však byla část města, jež zahrnovala nynější Drlíčov, Bakaláře, Hradební ulici I a ulici Fráni Šrámka,“ vysvětlil Jiří Prášek, ředitel Prácheňského muzea v Písku.
Jak dále upozornil, k zásadní změně došlo s nebývalou stavební aktivitou, kdy již v roce 1895 si Písek jako první město v Čechách nechal zhotovit regulační městský plán, tzv. stabilní katastr. Ulice zpočátku byly pojmenovány hlavně podle významných českých osobností, jako byli například Chelčický, Hálek a Jungmann nebo Šafařík.
Ale objevovaly se i zvláštní názvy podle toho, co se v ulici stalo, nebo kam vedla. Například Na spáleništi (Píseckého), Na cikánce (Prokopova) Trávná cesta (Roháčova), Vrtačky (Komenského) nebo Prachárna (Na Pakšovce). Ulice K Pražské bráně z Velkého náměstí ke Kamennému mostu se postupně jmenovala Mostecká, Karla IV. a nyní Karlova.
Některé názvy se příliš neujaly. Platí to například o Havlíčkově náměstí, kde Písečáci neřeknou jinak než Na Floriáně. Od začátku 17. století se náměstíčku říkalo Kozí břesk, zřejmě proto, že se zde odbývaly kozí trhy. V roce 1735 sem byla umístěna socha sv. Floriána a lidé začali říkat Floriánský rynk nebo ryneček. V roce 1900 zastupitelstvo schválilo název Havlíčkovo náměstí.
Názvy ulic a náměstí se měnily z různých důvodů, velmi často i politických. K velkým změnám došlo po vzniku samostatné ČSR, kdy z Písku zmizela například třída Arcivévody Karla. Za protektorátu Němci nařídili změnit všechny názvy ulic připomínající Československou republiku a legionáře.
K dalším změnám došlo v letech 1945 a 1948. O zatím posledním přejmenování ulic rozhodlo zastupitelstvo města 13. března 1990. Z ulice Zápotockého je 17. listopadu, Gottwaldova je Dr. M. Horákové, Jana Švermy je Legionářská, Fučíkova je Rašínova, ze sídliště Družba je Jih a tak by bylo možné pokračovat.
O názvu ulic vždy rozhoduje zastupitelstvo na doporučení letopisecké komise rady. V některých případech mají ulice jméno ještě dříve, než se začnou stavět, jindy v okamžiku, kdy prvnímu dokončenému domu je třeba přidělit číslo popisné.
Pokud se jedná o ulice v ucelené lokalitě, letopisecká komise se přiklání k „tématickému“ pojmenování. Například nové ulice U Václava se jmenují podle knížat zaznamenaných ve Starých pověstech českých, například ulice Nezamyslova, Hostivítova nebo Neklanova. V části u Zemského hřebčince jsou to například ulice Janotova, Pažoutova, Miltnerova nebo Havelkova, což jsou jména píseckých vlastenců.
„Osobně se přikláním k tomu, aby se, pokud je to možné, ulice jmenovaly podle směru, kterým vedou, jako například Budějovická, Pražská, K Hůrkám neboK Putimi. Je to i dobrá orientace pro návštěvníky Písku,“ dodává Jiří Prášek.