Proč šachisté hrají o putovní sošku zlatého vola?
Je to podle legend Vejrovského zemanství. Na zemanství nemáme koně, ale voly, a to i v šachách. V našich vejrovských šachách je místo koně vůl a místo věže sud.

Co nyní připravujete?
Teď toho bude docela dost. Na 16. listopadu chystáme už asi jedenáctý ročník pivobraní.

Stále platí, že si na něj přinášíte podomácku vyrobené pivo?
To bylo jen ze začátku. Moc se to nedařilo, protože se pivo nedalo pít. Takže donášíme kupovaná piva, hádáme značky a hodnotíme kvalitu.  Poté posíláme do vítězného pivovaru vejrovský glejt.

Kdo vyhrál minule?
Myslím, že Platan.

Také jste pořádali kino.
Letos bylo potřetí. Jedná se o večer věnovaný osobnosti. Letos to byli Antonie Nedošínská a Theodor Pištěk. Povídali jsme si o nich a hráli Videostop s dvaceti otázkami. Poté jsme ze tří filmů vybrali jeden, který jsme promítali. Přišlo třiadvacet lidí.

Tradiční akcí je i sešlost sv. Saturnina. O co jde?
Sešlost se koná 29. listopadu u kapličky sv. Saturnina. To byl rytíř. Na setkání vyhlašujeme Rytíře českého humoru, loni se jím stal herec a komik Martin Dejdar. Lidé předtím hlasují a zvolí osobnost, která jim udělala za ten rok radost. Martinu Dejdarovi jsme za vítězství poslali glejt, ozval se zpátky. Měl z něj radost.

Vejrovské zemanství
Vejrovské zemanství je občanské sdružení, které se snaží humornou formou propagovat vesnice Branice, Veselíčko a Stehlovice. Provozuje malé muzeum, které je otevřeno po telefonické domluvě, pořádá besedy, vydává humoristické knížky a pravidelně organizuje akce jako slavnosti, turnaj ve stolním hokeji, pivobraní či sešlost u sv. Saturnina.
Více na www.vejrov.webnode.cz.