V ulici Pod Stadionem vznikne dvanáct nových parkovacích míst. Místní se nemusí obávat, že by kvůli tomu přišli o zeleň, stejně tak toho, že by auta stála pod jejich okny. I to zaznělo na středečním veřejném setkání vedení města s obyvateli.

Právě novinky v ulici Pod Stadionem zahrnující i opravu chodníku byly hlavním tématem. Lidi, kterých dorazilo na projednávání jen deset, zajímal plánovaný ostrůvek s místem pro přecházení u kavárny, šířka chodníku i termín prací.

Město plánovalo, že je uskuteční ještě letos. To se ale podle radního Miroslava Doubka nestane. „Ulicí vede teplovod, který by se měl do dvou tří let rekonstruovat. Naší snahou je ho zrekonstruovat hned v příští letní sezoně a poté vybudovat parkoviště a opravit chodníky," vysvětlil Miroslav Doubek, který připomněl, že je to logický krok. Nejprve se bude pracovat pod zemí a poté na povrchu.

Projektant Robert Juřina popsal, že parkoviště, které vznikne na nevyužité ploše u křižovatky s ulicí J. A. Komenského, je dobrým řešením. „Zkoušeli jsme vozidla umístit jinak. Tedy ne jako navržená kolmá místa na jižní pás. Toto je prostorově nejúspornější řešení k počtu parkovacích míst, ale méně bezpečné s ohledem na vozidla, která jsou tu zaparkovaná a vyjíždějí. Ale jde o místní komunikaci, kde by rychlost měla být malá. Jedná se z hlediska bezpečnosti o přijatelné řešení," řekl Robert Juřina.

Obyvatelka Vlasta Machartová podotkla, že nákresy o úpravách zveřejněné na domech v lokalitě mnoho lidí nechápalo a vyvolaly nejasnosti. „Vysvětlila jsem jim, o co se jedná. Slyšela jsem názory lidí, že přijde pryč zeleň, ale neuvědomili si, že se parkoviště týká plochy, která je nevyužitá," řekla Vlasta Machartová, kterou zajímalo, jaká bude šířka chodníku. „Zásadně se pohybuji pěšky a je mi velmi nepříjemné, když auta nacouvají špičkou až na chodník a zúží se prostor pro chodce. V případě – ale to se nestane – že by jely dva kočárky s dvojčaty proti sobě, tak se nevyhnou. I vozíčkáři by měli problémy," řekla seniorka z ulice z ulice J. A. Komenského.

Její obavy vyvrátil Miroslav Doubek. Chodník bude široký 2,75 metru. „Když do něj bude auto čumákem zajeté půl metru, ještě tam zbývá více než dva metry, a tam se vejdou dvě káry," ubezpečil.

Veřejné projednávání o úpravách v ulici Pod Stadionem.
Jeho slova potvrzuje i dopravní inženýr písecké policie Stanislav Grech. „Šířka 2,75 metru je dostatečná na to, aby tam byly dva proudy pro oba směry chodců," řekl policista, který doplnil, že navržený projekt je před schválením dopravním inspektorátem. „Snažili jsme se s projektantem vytvořit co nejvíce parkovacích míst, ale přitom, aby byla zajištěna bezpečnost a rozhledy. Je tu i komfort chodců a neubývá zeleň. Jde o citlivé řešení," uvedl Stanislav Grech.

Jiří Kálal se na úpravy těší a považuje je za správné. „Paní Machartová chodí pěšky, já jezdím autem. Já zase naopak s radostí auto čumákem strčím na chodník, protože je dlouhé a bojím se, aby mi někdo neurazil kouli," řekl.

Novinkou bude ostrůvek před kavárnou s místem pro přecházení. Jedná se o dlážděnou plochu oddělenou obrubníkem, který bude na hranici se silnicí snížený. Obyvatelé to vidí jako správné řešení. Zvýší se bezpečnost chodců.

Podle názoru místních by situaci s parkováním v ulici Pod Stadionem pomohlo i to, kdyby tu byla nalajnovaná místa pro parkování. Lidé by věděli, kde mají přesně zaparkovat, a nevznikal by zbytečně prostor, kam se další vozidlo už nevejde. Podle Stanislava Grecha vyznačení není levná záležitost. Jde o desítky tisíc korun.

Ulice Pod Stadionem sousedí s ulicí J. A. Komenského, která je velmi hustě obydlená. Jak ukázaly fotografie promítané na veřejném projednávání, lidé parkují, kde se dá – u kontejnerů i částečně na přechodu.