Smyslem pochodu je, podobně jako například u růžového Avon pochodu pro ženy, upozornit na nebezpečí onemocnění prostaty a důležitost prevence urologických onemocnění.

„Chceme oslovit všechny muže, aby mysleli na své zdraví. Některá onemocnění prostaty a jiných orgánů mužského pánevního dna mohou být ve svém důsledku vážná. Smyslem je vysvětlit, že muži se nemusejí stydět nebo bát přijít na urologické vyšetření, na prevenci. Lze tak dříve odhalit, a tím pádem i úspěšněji léčit řadu onemocnění,“ uvedl primář urologického oddělení písecké nemocnice MUDr. Leoš Handrejch.

Trasa pochodu vedla přes Bakaláře, kolem kostela a dále na Florián. V tomto místě byl první informační roll-up s vystoupením lékařů urologického oddělení písecké nemocnice na téma onemocnění ledvin a močových cest. Poté se šlo směrem k poště a dále do Palackého sadů k restauraci U Reinerů, kde bylo druhé zastavení a přednáška na téma onemocnění prostaty. Poté pochod zamířil zpět na Velké náměstí a z něj ke Kamennému mostu. Tam bylo připraveno třetí zastavení s prezentací onemocnění mužských reprodukčních orgánů. Po celou cestu rozdávali účastníci akce kolemjdoucím informační letáky. Za mostem se pochod vydal podél řeky k cíli - do areálu na Ostrově. Tam následovalo oficiální zakončení a posezení. Večer zpříjemnila i hudební produkce.

Účast na pochodu se každoročně těší většímu zájmu veřejnosti. Zatímco v roce 2015 se jej zúčastnilo více než 60 lidí a rozdalo se přes 400 letáků, vloni bylo účastníků už téměř 200. „Zapojit se mohou muži i ženy, bez rozdílu věku,“ řekl ředitel Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Rakovinou prostaty trpí stále více mužů. V posledních 15 letech se výskyt tohoto onemocnění v České republice téměř ztrojnásobil. Počet nově vzniklých onemocnění rakoviny prostaty je v jižních Čechách 58 na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o nejčastější nádorové onemocnění mužů vůbec. V písecké nemocnici provedli během uplynulých tří let více než padesát radikálních operací prostaty pro karcinom. Úmrtí na toto onemocnění je za stejné období ale více než třikrát nižší. To je dáno včasným záchytem a moderní, dynamicky se rozvíjející léčbou.