„Analýza tří desítek onemocnění COVID-19 podle věkových skupin ukázala, že většina nemocných v Jihočeském kraji je v produktivním věku,“ uvádí. Celkem osmadvacet pozitivních případů spadá do věkového rozmezí od 20 do 65 let. Jeden nemocný patří k věkové skupině 10 až 14 let a jeden 65 až 74 let. „Z epidemiologického hlediska je důležité, že poslední nové případy registrujeme u osob, které jsme již umístili do karantény a nemohly tedy onemocnění dál šířit,“ vysvětluje dále Kvetoslava Kotrbová.

Na onemocnění COVID-19 bylo testováno již 1847 Jihočechů. Více než 1720 lidí na jihu Čech je v současné době v nařízené povinné karanténě.

Mezi třicet nemocných na jihu Čech patří 17 žen a 13 mužů. Deset osob s pozitivními výsledky pochází ze Strakonicka, sedm z Českobudějovicka, sedm z Prachaticka, čtyři z Českokrumlovska a dva z Táborska. „Písecko a Jindřichohradecko zatím vykazují nulu,“ doplňuje Kvetoslava Kotrbová.

Podle epidemioložky Jitky Luňáčkové onemocnění evidovaná v Jihočeském kraji jsou buď importovaná, tedy vzniklá po návratu osob ze zahraničí, nebo tyto osoby pracují v zahraničí. Jedná se i o kontakty s již evidovaným pozitivním případem onemocnění. „Vzhledem k tomu, že přibývá onemocnění kontaktních, tedy vzniklých úzkým mezilidským přenosem, je důležité dodržovat hygienické zásady a respektovat nařizovaná opatření tak, aby se zamezilo dalšímu šíření,“ vyzývá jihočeská epidemioložka.

Uvádí, že z analýz Světové zdravotnické organizace (WHO) vyplývá, že nejohroženější věkovou skupinou jsou osoby nad 65 let. Proto jsou mimořádná opatření směřována právě k seniorům. „Je doporučeno co nejméně vycházet ven, na nákupy chodit ve vyhrazený čas, v případě zdravotních obtíž kontaktovat lékaře telefonicky, aby byl kontakt s ostatními lidmi co nejmenší a riziko přenosu nákazy se snížilo na minimum. Je třeba nezapomínat na ochranu nosu a úst a pokud možno, necestovat hromadnou veřejnou dopravou,“ zdůraznila Jitka Luňáčková.