I přes mnohá zlepšení, není v ideálním stavu ani letní plovárna U sv. Václava, kam letos od zahájení sezony 15. května přišlo více než deset tisíc návštěvníků. Pro ně i další zájemce o koupání je jistě dobrou zprávou, že ještě letos v září začne první etapa regenerace letní plovárny, která by měla skončit před zahájením sezony v příštím roce.

„Je už na čase. Do krytého plaveckého areálu s dětmi nechodím od doby, kdy je uzavřen venkovní bazén 
a uvnitř bývá hodně lidí. Letní plovárna nám vyhovuje, ale uvítáme zlepšení podmínek pro nejmenší děti," řekla k připravovaným změnám Zdena Petříková (32) z Písku.
Radní se letní plovárnou zabývali několikrát, naposledy na zasedání 7. srpna. „Souhlasili jsme s vypsáním výběrového řízení na dodavatele s tím, že rozhodujícím kritériem bude nejnižší nabídnutá cena. Na stavební práce v letošním roce peníze v rozpočtu jsou," informoval o závěrech jednání rady Vojtěch Bubník, místostarosta města.

Projektant vyslyšel požadavek rodičů s malými dětmi 
a zařadil do projektu úpravy brouzdaliště a prostoru kolem něj. Rozšíří se rovněž technologická místnost pro novou bazénovou technologii a v plánu je nový zdroj vody.

Na píseckou plovárnu u sv. Václava chodí lidé různých věkových kategorií. Senioři především proto, že je tady většinou volněji než v krytém bazénu a dospělé plavce láká možnost dostat se po vodě na druhý břeh Otavy. Pokud se ještě vylepší brouzdaliště a jeho okolí, budou sem stále častěji mířit také rodiny s dětmi.

„Když není po velkých deštích a řeka není zakalená, je tady příjemné koupání. Jen to zázemí kdyby se trochu zlepšilo," poznamenal Jaroslav Vlášek (64), který k Václavu jezdí na kole až z druhého konce města.

„S kamarádem sem jezdíme na kole, ale dost lidí přijíždí autem. Možností, kam postavit auto, tady moc není, a tak řidiči parkují, kde se dá. Podle toho to také v okolí plovárny vypadá," přidal se do diskuze Karel Pánek (63) z Písku.

O dalších možnostech parkování se hovoří také v souvislosti s uvažovanou stavbou lávky přes řeku právě v této lokalitě. O tom, zda se bude či nebude stavět, není zatím rozhodnuto.

Písečáci, kteří dlouhodobě využívají koupaliště u Václava, si většinou na sezonu pronajmou kabinku. „Máme jich k dispozici 91. Letos je pronajatých 79 kabinek a ostatní si mohou zájemci pronajmout na jeden den za 31 korun," informovala Lenka Gareisová, tisková mluvčí Městských služeb Písek, které jsou provozovatelem letní plovárny.

Vedle koupání v řece letní plovárna nabízí v současné době desetimetrový dětský bazén a brouzdaliště a půjčování loděk. Jsou tady dva kurty na volejbal nebo nohejbal a v nabídce je i kempování ve stanech. Za nedostatečné pokládají někteří návštěvníci při celodenní pobytu možnosti stravování. Občerstvení je jen v restauraci s terasou v sousedním penzionu Sport.

Větší nabídka občerstvení je spíše záležitostí pro soukromé podnikatele, plánovaná první etapa regenerace se dotkne především provozu a zázemí plovárny.

„Celkové náklady se předpokládají ve výši téměř 12,5 milionu korun. Z rozpočtu města bude více než sedm milionů, ostatní se zaplatí dotace z regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad," doplnil místostarosta Vojtěch Bubník.

Rozsah plánovaných staveních akcí je vymezen řekou, na západní straně antukovým hřištěm, horní terasou a objektem sousedního hotelu.

Vedle úprav brouzdaliště a vytvořením nového zdroje vody se dále počítá s novými vodovodními a kanalizačními rozvody a závlahovým systémem.

Václavská plovárna byla vybudována a otevřena v roce 1935 Lázeňským družstvem a sloužila obyvatelům Písku i letním hostům. Oblíbená byla také vojenská plovárna na protějším břehu řeky, kterou spravovala armáda.