Jedenačtyřicetiletý muž utonul v sobotu dopoledne v potoce u osady Vyšný na předměstí Českého Krumlova.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková potvrdila, že nešťastník v potoce nedaleko Vyšného zemřel ještě před příjezdem záchranářů.

Zda se utonulý chtěl v potoce zchladit v horkém dni, anebo do vody spadl z jiného důvodu, zatím záchranáři nevědí. „Okolnosti utonutí muže nejsou známy," řekla Petra Kafková.

Policisté zatím nemohou s jistotou potvrdit, zda se jednalo o nešťastnou náhodu, nebo nikoliv. „V případu byla nařízena soudní pitva. V současné době se však přikláníme k verzi, že se jednalo o nešťastnou náhodu," sdělila policejní mluvčí Lenka Holická.

Padesátiletý muž, který se začal v sobotu před 14. hodinou náhle topit při koupání v Orlické přehradě u pláže Radava, měl více štěstí. Na břeh ho okamžitě vytáhli přítomní svědci, kteří pak začali plavce oživovat. Na místo zakrátko dorazili členové Záchranné služby Asociace samaritánů ČR (ZS ASČR), kteří začali na Orlíku bdít nad životy lidí v pátek.

„Štěstí bylo, že jsme zrovna projížděli kolem. Lidé ze břehu na nás mávli, zatímco vytáhli muže z vody a snažili se mu dát první pomoc. Byli jsme na místě okamžitě, převzali jsme resuscitaci, ale ani nebyla třeba, jelikož muž začal po chvilce sám dýchat," uvedl provozní ředitel ZS ASČR Tomáš Moucha, který byl s kolegou na místě.

K pláži mezitím mířilo vozidlo záchranné služby z Milevska a také vrtulník letecké záchranné služby. Ten pak muže ve stabilizovaném stavu transportoval do českobudějovické nemocnice.

Na to, že voda může být zrádná zejména v horkých dnech, kdy jsou lidé rozpálení od slunce, upozornil šéf českokrumlovských vodních záchranářů Milan Bukáček.

„Na Lipně, kde máme základnu, už jsme zaznamenali několik případů, kdy se lidé začali topit třeba poté, co nedaleko od nich projela plachetnice. Ta totiž vodu rozčeří a rázem ochladí třeba až o tři stupně. To může být třeba pro jedince se slabším srdcem fatální," upozornil Milan Bukáček.

Ten varoval například také před skoky z plavidel do vody. „Lidé na lodích jsou rozpálení a když z plavidla skočí, dostanou se ve vodě do větší hloubky. Tam je ale voda chladnější než na hladině. Pro organismus je to šok, a člověk pak může zkolabovat," vysvětlil.