Město se rozhodlo upravit od 1. ledna 2022 ceník jízdného tak, že se sníží cena plné jízdenky placená bankovní kartou ze 16 na 12 korun. Naopak jízdenka, kterou bude cestující platit řidiči v hotovosti, zdraží ze 16 na 20 korun.

Změnu na svém posledním jednání schválilo zastupitelstvo. „Možnost bezhotovostní platby za jízdenky zakoupené u řidiče jsme zavedli ve spolupráci s dopravcem před rokem. Využívá ji ale minimum lidí, za první tři čtvrtletí tohoto roku to bylo necelých šest procent z více než 64 000 cestujících, kteří si jízdenku kupovali přímo v autobuse,“ řekl místostarosta Petr Hladík.

Požár stavení v Nemějicích na Písecku.
Požár dílny způsobil škodu za dva miliony. Majitel se popálil

Nakupování jízdenek u řidiče za hotovost s sebou nese dva problémy. Prvním je zdržení při odbavení cestujících při nástupu do autobusu, které se pak projevuje častým zpožďováním některých vytížených spojů. Druhým je pak problém hygienický, protože manipulace s penězi je pro řidiče v této době rizikovou operací. Zvýšení počtu bezhotovostních plateb u řidiče by oba problémy pomohlo vyřešit.

Nové sazby (20 Kč za plné jízdné a 10 a 5 Kč za zlevněné) radnice zvolila mimo jiné i proto, že na rozdíl od současných sazeb (16, 8 a 4 Kč) odpovídají nominální hodnotě mincí. Pokud tak budou mít cestující u sebe při platbě v hotovosti přesnou částku, zrychlí se i jejich odbavení a zároveň se omezí manipulace řidiče s penězi.