V loňském roce se v píseckých Palackého sadech poprvé konaly slavnosti piva. I když šlo v podstatě o nultý ročních, probudila akce u lidí velký zájem. Slavnosti se uskuteční také letos, a to v pátek 5. a v sobotu 6. září. Pivní slavnosti organizuje Robin Mikušiak, se kterým jsme si povídali o programu, pivovarech i podpoře kulturních akcí.

Loni jste poprvé organizoval pivní slavnosti v Písku, letos je chystáte podruhé. Čekají nás nějaké změny? Budete něco dělat jinak po zkušenostech z loňska?
Koncepce festivalu zůstává stejná. Co nejvíce kvalitních pivovarů, nulový vstup a minimálně dvě hudební stage s různorodou hudební skladbou. Model z minulého roku se víceméně osvědčil. Tento rok však více rozprostřeme prodejní místa po parku, aby byl pohyb pro návštěvníky v areálu komfortnější.

Před rokem se například po slavnostech objevovaly názory, že bylo málo míst k sezení u stánků a že po víkendu zůstal v sadech nepořádek. . . Jak to máte pro letošní ročník ošetřené?
Mám stejný názor. Sezení byl problém. Finanční situace je však taková, že si lavičky asi nebudeme moci dovolit ani tento rok. Úklid města jsme měli objednán u Městských služeb Písek. Možná dopředu neodhadly počet návštěvníků, nicméně v dlouhodobém vztahu jsme se spoluprací s městskými službami spokojeni.

Kolik pivovarů navštívilo loni Písek a kolik jich máte v plánu hostit letos?
Minulý rok to bylo třináct pivovarů a letos je jich okolo dvaceti. Minulý rok jsme museli pivovary k účasti přesvědčovat, poněvadž se obávaly nultého ročníku. Tento rok se na některé již nedostalo. Vyhlásili jsme stop stav, aby byla jakási exkluzivita pro ty, co se přihlásily včas.
Návštěvníkům nabídneme více malých pivovarů a minipivovarů, kterým jsme museli vyjít velmi vstříc, co se týče ceny za pronájem. Zahraničních pivovarů bude několik, což je také navýšení oproti minulému roku, kdy byl přítomen pouze jeden. Budeme mít dokonce oficiální pivo Oktoberfestu v Mnichově.

Jakou podporu máte ze strany města?
Na základě grantového řízení jsme obdrželi finanční podporu. Bez této podpory by festival nevznikl a my jsme velmi rádi, že jsou v Písku takto podporovány produkty cestovního ruchu a kultury. Není to tak ve všech městech a Písečtí by si toho měli velmi vážit.

Na které kapely a hudebníky se můžeme těšit?
Pro ty více mainstreamově založené to bude určitě Mig 21. Rockabilly scénu zastupují strakoničtí Karlos and his coyotes. Kapela Discoballs a následně i Dr Kary a Mr. Cocoman potěší každou ska duši. Megaphone a No Surprise vidím já jako velmi inteligentní pop. Příznivce hip hopu zajisté potěší top třída PSH a s nimi písecký talent Mooza a vítěz Českého slavíka Johnny Machete. A nakonec písecké kapely Nohama nad zemí a Závodní ovce. Stage máme ovšem dvě. Druhé Jagermeister pódium nabídne ten nečerstvější sound pražských tanečních klubů.

V loňském roce vám na slavnosti vyšlo krásné počasí, jste připraveni i na variantu, že letos to tak být nemusí?
Na některé akce se připravit nemůžete. Mokrá varianta prostě neexistuje. Tudíž doufáme, že nám bude opět počasí přát.
Jste Písečák.

V čem je jiné pořádat akce ve „svém" městě a jinde?
Má to své „maloměstské" pro i proti. Tím, že se zde skoro každý zná, jde mnoho věcí jednodušeji. Úřad a úředníci nám vycházejí vstříc, za což takto děkujeme. Na druhou stranu fungují příkladně i ty negativní stránky poplatné malému městu. Každý chytřejší člověk asi chápe, o čem je řeč.

Týden před Slavnostmi piva Písek pořádáme opravdu velkou akci Město lidem, lidé městu v Českých Budějovicích. Jelikož jsme pro město seriózní partner, vychází nám také velmi vstříc, což je obdobné jako v Písku. Akorát nikdo neřeší žabomyší války jako v Písku.