Téma letošního Pískoviště je inspirováno Aristotelovou Poetikou, jeho myšlenkami týkajícími se prostorového básnictví a specifického způsobu vzdělávání. Na několika stanovištích ve městě budou návštěvníky čekat divadelní představení, performance, dílny nebo hudební vystoupení. Každé zastavení představí hravě a srozumitelně jiného antického filozofa či hlavní myšlenku jeho učení.

Jak uvedl ředitel Sladovny, která festival připravuje, návštěvníci dostanou možnost potkat například Dionýsa nebo nahlédnout do Platónovy jeskyně. „Pojďme společně hledat stopy antických Athén v jihočeském Písku. Představte si, že mladý Pythagoras v Písku studoval, Homér zde strávil několik letních pobytů v důchodu a Ezop se inspiroval ve Sladovně v Mraveništi,” láká ředitel Adam Langer.

Vernisáž obřích pískových soch na náplavce řeky Otavy v roce 2022.
Na pískové sochy se můžeme těšit i letos. Na náplavce u řeky jich vyroste pět

Festival si klade za cíl mimo jiné využít veřejný prostor bez větších úprav, jako je instalace velkých pódií. Využívá především zákoutí historického centra města. Program připraví stejně jako v minulých letech místní spolky ve spolupráci s umělci ze zahraničí. Páteční dopoledne bude patřit školám a školkám a na odpoledne jsou naplánované hned dvě vernisáže, a sice zahájení výstavy obřích soch z písku a otevření velké interaktivní expozice věnované smyslu města ve Sladovně.

Obří pískové sochy, které každoročně otevírají turistickou sezonu, budou letos vznikat formou sympozia. To znamená, že je na základě zadání volně vytvoří několik umělců. Tématem jsou Jihočeské Athény. Opět vznikne na náplavce u Kamenného mostu pět obřích děl. U Otavy budou stát letos už po sedmnácté.

Obří pískové sochy na náplavce řeky Otavy k Písku patří. Ilustrační foto.
KVÍZ: Památky, školy i pivo. Zkuste si, jak dobře znáte Písek a okolí

Bohatý program Pískoviště zaměřený především na děti bude pokračovat celý víkend.