Pětice pískových soch bude připravena tradičně na zahájení turistické sezony. Jejich vernisáž se uskuteční v rámci Pískoviště v pátek 17. května. Díla, která představí příběh dřeva, řeky a lidí od vody, vytvoří osvědčení umělci Marian Maršálek a Josef Faltus. Město za ně zaplatí 310 tisíc korun. Pískové sochy, které vyrostou na náplavce už poosmnácté, zůstávají velkým turistickým lákadlem minimálně celou sezonu. Například loni vydržely až do posledního listopadového dne.

Letošním tématem číslo jedna bude v Písku tradice vorařství.Letošním tématem číslo jedna bude v Písku tradice vorařství.Zdroj: Archiv městaPísek si letos bude připomínat starobylou tradici voroplavby, která je od roku 2022 zapsaná na Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO, po celou sezonu. Jak připomněla Edita Kučerová z odboru školství a kultury MÚ Písek, dolní tok Otavy byl pro vory splavný již od středověku a vory tak po staletí proplouvaly Pískem v hojném počtu. „Nad Pískem, kde se říká Na Bělidle, se nacházelo stálé vaziště vorů. Naproti na ostrově navštěvovali plavci zdejší hospodu," zmínila s tím, že Písek chystá pro připomenutí této důležité tradice řadu aktivit.

Na prostranství před kulturním domem je už od loňského června možné prohlédnout si vorovou tabuli. Během městské slavnosti, která se uskuteční od 7. do 9. června, a pak každý týden během letních prázdnin, se uskuteční cyklus pořadů s přednáškami o voroplavbě, prezentací historických fotografií či tvůrčími dílnami.

Pískové sochy na nábřeží řeky Otavy.
OBRAZEM: Řečtí umělci a myslitelé zdobí nábřeží řeky Otavy. Sochy jsou hotové

Také další tradiční akce v Písku, jako jsou Mezinárodní setkání harmonikářů (6. dubna), Duhové divadlo (12.–15. června) nebo Mezinárodní folklorní festival (22.–25. srpna), se dotknou fenoménu vorařství. Galerie Dragoun pak na 25. května připravila rodinný malířský workshop Řeka Otava a vory, který bude v září završen výstavou vzniklých děl.