Jak přiblížil vedoucí střediska zahrady Tomáš Gareis, novinkou jsou také závěsné květináče na lampách veřejného osvětlení. „Jde o výsadbu surfinií, povíjnic batátových a okrasných trav, která je laděna s pyramidami u radnice a korytem u Kamenného mostu do jednoho stylu,“ upřesnil s tím, že závěsů rozmístili celkem 26 kusů.

Podle mluvčí radnice Ireny Malotové se toto sezonní zkrášlení v Písku plánovalo již delší dobu. „Před samotnou realizací se však muselo zohlednit, aby květináče na lampách byly dobře přístupné pro zálivku, nekolidovaly s dopravními značkami, nebránily průjezdu větších aut a vkusně dotvářely prostor historického jádra,“ naznačila.

ZMĚNY SADBY
Změny se dočkal také letničkový záhon před úřadem práce. „Záhony jsme rozšířili, výsadba je laděna více do divoka a doplněna o vzrůstné letničky,“ popsal Tomáš Gareis pestrost kvetoucích rostlin. Nevšední je podle Ondřeje Kofroně z odboru životního prostředí například artyčok kardový.

Pomyslnou třeničkou na dortu jsou však liliové louky. Ty vznikaly dle slov Tomáše Gareise z městských služeb již na jaře a s výsadbou pomohla strojová technika. „V rámci výsadby záhonů lilií s dosevem letniček jsme použili směs Vervet Kit Hot Summer,“ zmínil s tím jde o dva záhony o 100 metrech čtverečných. „Kdy na jednom metru čtverečním je zhruba čtyřicet cibulí lilií,“ dodal pro představu.

Údržba je kvůli suchým létům náročná. „V posledních letech parna dokonce velmi náročná, až letos trochu počasí pomáhá se zálivkou. Na druhou stranu máme více práce s pletím,“ popsal Tomáš Gareis.

MYSLÍ I NA HMYZ
Liliová výsadba dle jeho slov vyšla na asi 60 tisíc korun, závěsné truhlíky, pyramidy s korytem včetně pořízení, instalace a výsadby na 200 tisíc korun. S vizí přišel odbor životního prostředí. „Zajišťujeme nápad, pomáháme s výběrem lokalit a zajišťujeme financování,“ uvedl vedoucí odboru Miloslav Šatra. Kvetoucí rostliny jsou nejen pro potěchu lidí. „Myslíme tím také na hmyz, včely, brouky a motýly, aby měli přístup k nektaru a pylu,“ uvedl již dříve.