Kupní smlouva týkající se prodeje pozemků v jižní části areálu kasáren je od počátku neplatná. „Písemné vyhotovení rozsudku můžeme čekat do jednoho až dvou měsíců. Po jeho doručení by město mělo být považováno za vlastníka daných pozemků," zdůraznil Josef Knot, místostarosta Písku za TOP 09.

Město uvítalo rozhodnutí soudu, protože areál bývalých Žižkových kasáren rozhodně není dobrou vizitkou Písku. K úspěšnému závěru nevedly ani pokusy vedení radnice o dohodu se společností Terabet. „Ta nedodržela ani minimální závazky plynoucí z dnes již neplatné smlouvy," dodal Josef Knot.
Společnost Terabet, založená v říjnu 2007, se však s ortelem českobudějovického krajského soudu smířit nehodlá. „Je velmi pravděpodobné, že po doručení rozsudku podáme nejen dovolání, ale také ústavní stížnost. Firma rovněž předpokládá uplatnění náhrady škody," uvedl včera Karel Volf, právní zástupce společnosti Terabet.

I když Písek na písemný rozsudek bude také čekat, již na květnovém zasedání zastupitelstva odbor investic a rozvoje MÚ předloží návrh na další postup a využití areálu bývalých Žižkových kasáren. Je možné řešit využití pouze jižní části areálu, nebo počkat na rozhodnutí soudu. Předmětem sporu je zde nedodržení nájemní smlouvy se společností Žižkov center. Potom lze řešit areál jako celek.

Podle původního tvrzení zahraničních investorů měla místo chátrajících objektů v areálu Žižkových kasáren postupně vyrůst zóna s bytovými domy, obchody a kancelářemi.

Zejména mezi sportovní veřejností v Písku se nyní hovoří mimo jiné také o tom, že by v areálu bývalých kasáren mohla stát všesportovní hala. Původně se s ní počítalo pod lesnickou školou, kde se však již připravuje výstavba plaveckého areálu. „Město má nyní rozestavěné velké investice, které je třeba dokončit. Ale všesportovní halu také Písek naléhavě potřebuje, takže jako zastupitel bych do budoucna její stavbu v areálu kasáren podpořil. Navíc by tak v sousedství vyrostl atraktivní sportovní komplex, kde jsou blízko sebe fotbalový a atletický stadion, tenisové kurty a hřiště pro další sporty, které město úspěšně reprezentují doma i v zahraničí," myslí si Josef Keclík, zastupitel za ANO 2011, bývalý hráč a nyní trenér házené.

Stavbu všesportovní haly v areálu kasáren nevylučuje ani místostarosta Josef Knot: „Je to však otázka peněz, v dohledné době na to městský rozpočet nemá."

Není vyloučeno, že bude znovu otevřena také možnost stavby plaveckého areálu v kasárnách, což byla jedna z variant a hlasovalo pro ni nejvíc obyvatel. Vzhledem k tomu, že pozemky byly předmětem soudního sporu, zastupitelé zvolili lokalitu pod lesnickou školou. Nyní jsou pozemky města. Plusem by jistě bylo i to, že plocha v kasárnách je dvakrát větší než pod lesnickou školou. „Vzhledem k tomu, že je bazén pod lesnickou školou ve fázi projektování, znamenalo by ale jeho přesunutí zhruba půlroční zdržení v realizaci, ale také značnou finanční úsporu. Netajím se tím, že jsem byl po celou dobu zastáncem plaveckého bazénu právě v lokalitě Žižkových kasáren. Problém ale nemám ani s pozemkem pod lesnickou školou. Vše bude záležet na rozhodnutí zastupitelstva města," uvedl Josef Knot.

Co se týče samotné jižní části kasáren, červnové zastupitelstvo Písku projedná rozpočtovou změnu. Bude se týkat peněz na odstranění sutě, což by mělo být letos.

Po armádě, která Písek opustila v červnu roku 2004, zůstal značný majetek. Město převzalo tři areály kasáren, se dvěma nebyly a nejsou problémy. Bývalá Otavská kasárna se proměnila v Seniorský dům, do Purkratic se nastěhovala místní firma. Nejvíc starostí bylo a je s areálem Žižkových kasáren. Město je v roce 2006 pronajalo izraelské společnost Plaza Centers. Ta mohla za určitých podmínek navrhnout kupce na část kasáren. Smlouvy na prodej jsou z roku 2010 a město se s oběma společnosti soudí. Jeden spor, se společností Terabet, již vyhrálo.