Písecké pracoviště Centra pro zdravotně postižené Jihočeského kraje v pátek doručilo první várku sbírky do povodněmi zasažené Putimi. „Mám toho plné auto. Lidé nosili hlavně dezinfekční prostředky, gumové rukavice, hadry, houby, ručníky, papírové utěrky, pytle na odpad i ložní prádlo. Zkrátka to, co je teď nejvíc potřeba," informovala za centrum Ladislava Škvorová.

Písecký městský úřad centrum oslovil s prosbou. „Prý do Písku stěhují tři zasažené rodiny z Putimi. Byty jim město zařídilo, ale shánějí pro ně nábytek. Naše českobudějovická pobočka už se ozvala s tím, že nějaký nábytek přivezou," konstatovala Škvorová.
Po návratu z Putimi bylo jasnější, na co by se měla sbírka zaměřit. „Teď potřebují hlavně repelenty proti komárům, vlhčené ubrousky a dětskou kosmetiku. Uklízecích prostředků už mají poměrně dost," doplnila Ladislava Škvorová.

Patrně nejvíce postižená obec v regionu se obrátila s žádostí o pomoc také na město Písek. Putim potřebuje ubytovat alespoň některé rodiny z jedenatřiceti zcela vyplavených obydlí. Lidé se zatím do domů nevrátí a ne všichni mohou dlouhodobě přebývat u příbuzných nebo známých.

„Jsme schopni ubytovat až patnáct rodin. Využijeme k tomu pět bytů, které město původně nabízelo do nájmu formou výběrového řízení, ale i další volné byty, případně kapacity v ubytovnách," uvedl v reakci na žádost Putimských starosta Písku Ondřej Veselý.

Ještě není úplně jasné, na jak dlouho budou nájemní smlouvy uzavřeny. „V každém případě lidé postižení povodní nebudou nájem platit, uhradí pouze energie," dodal Ondřej Veselý.