První víkend  po 8. červnu už tradičně patří městské slavnosti.  Písečtí tak dodržují slib, který dali Písecké Madoně za to, že uchránila jejích město  před  zničením během válek o dědictví  habsburské.

Válečný konflikt, i když mnohem mladší,  je  také námětem  letošní slavnosti, která má název Dotkni se  Písku aneb Krásné i kruté dvacáté století. Letos si nejen Evropa, ale celý svět, připomínají sto let od vypuknutí první světové války.

„Dvacáté století bylo sice poznamenáno touto tragickou událostí, nicméně se stala i spousta pozitivních  a krásných věcí, které ovlivnily  život dalších generací," připomněla Iveta Hodoušová, hlavní dramaturgyně pořádajícího Centra kultury Písek.

Program slavnosti  zahrnuje  ve dnech 13. až 15. června desítky různých akcí na různých místech hlavně v historickém centru.  Ale také  na Výstavišti, v letním kině a na náplavce u řeky Otavy.

Z programové nabídky si dnes připomeňme vystoupení domácích souborů a klubů. Hned v pátek po zahájení slavnosti se na Velkém náměstí na pódiu  u Komerční banky představí úplně nejmladší účinkující – děti z tanečního kroužku Čmelda, který funguje u jeslí města Písku.

Už tradičně  na slavnosti vystoupí Taneční centrum Z. I. P. Kláry Humpálové, dále diváci uvidí tanečníky  studia T –  Dance,  vystoupení TM Gymnastics z Milevska a cvičenek AC Sole Jarky Benešové  a akrobatický program gymnastů a gymnastek TJ Sokol Písek.    V Palackého sadech nemohou chybět folklorní soubory Písečan a Písečánek, zahraje a  zazpívá Písecká čtyřka Josefa Nováka a Dechová hudba města Písku. Zazpívá Sborissimo a linedance vystoupení připravuje  stále oblíbenější TCS Louisiana.

Na Alšově náměstí zejména malé diváky zaujme pohádka divadelního loutkového souboru Nitka. Ale to je jen zlomek  toho, co návštěvníci uvidí. Celý a podrobný program najdou čtenáři v příloze, která bude součástí Píseckého deník v pátek 13. června.

Sběratelé ani další zájemci si letos nekoupí pamětní medaile, které pořadatel nevydává. Důvodem je nedostatek peněz.