e to nosný projekt na podporu domácího cestovního ruchu a incomingu (dovoz turistů) v České republice.

V rámci expozice Jihočeského kraje se v Brně prezentuje také Písek. „Představujeme se zde jako město filmu 2012. Připomínáme tady především srpnový Festival nad řekou a Mezinárodní festival studentských filmů připravovaný na říjen,“ informovala Edita Kučerová z odboru školství a kultury Městského úřadu v Písku.

Vedle těchto dvou festivalů jsou do cyklu Písek město filmu 2012 zařazeny i další akce, jako například Dřevorubecký závod Timbersports, Cipískoviště, Šrámkův Písek, Duhové divadlo, městská slavnost nebo Mezinárodní folklorní festival.

Propagační materiál, který Písečtí vezli do Brna, upozorňuje na 26 filmů, které se natáčely nejen ve městě, ale v různých místech Písecka. Jako jeden z prvních to byli ve válečném roce 1944 Kluci na řece režiséra Václava Kršky. Tento písecký rodák ve městě a v regionu natočil v pozdějších letech Měsíc nad řekou, Stříbrný vítr, životopisný film o hudebním skladateli Bedřichu Smetanovi Z mého života a Lístek do památníku.

Z dalších celovečerních snímků to byly například filmy Hogo fogo Homolka, Trhák, Venkovský učitel, Discopříběh, Hop nebo trop, Nahá pastýřka, Sametoví vrazi, česko polská pohádka Jestřábí moudrost a v jednom z píseckých domů se dokonce natáčely scény pro Mimikry do seriálu 30 případů majora Zemana.

Expozice Jihočeského kraje je ve znamení památek. Logo jihočeského projektu je složené z oblouků. Ty tvoří římskou číslici dvacet, tedy odkaz připomínající 20 let od zapsání Českého Krumlova do seznamu památek UNESCO. Dvě XX se skládají do oblouků, které symbolizují různé epochy gotiku, renesanci, baroko a současnost. Autorem loga projektu Žijeme v památkách je Jakub Straka.

„Jihočeský kraj přichází s projektem, který se však nezaměřuje jen na Český Krumlov a Holašovice, památky UNESCO. Smyslem je ukázat, že život v regionu plném unikátních historických památek není životem ve skanzenu, ale naopak životem zajímavým a inspirujícím,“ uvedl hejtman Jiří Zimola.

Jihočeská expozice je rozdělena na dvě části. Mezi klasickými produktovými nabídkami jako je Pohádkové království najdou návštěvníci také město Milevsko.