V červnu by se mělo začít pracovat na vybudování zpevněné cyklostezky vedoucí od hřebčince do Semic. Vítěze výběrového řízení, kterým je společnost COLAS CZ, schválili radní města na svém posledním jednání. Ačkoli měl Písek na akci připraveno v rozpočtu 25 milionů korun, nový úsek o délce 1,2 kilometru vyjde podstatně levněji. „Stavbu se podařilo vysoutěžit za 12,4 milionu korun bez DPH," podělil se o dobrou zprávu místostarosta Písku Josef Soumar. Prozradil, že o stavbu cyklostezky byl mezi stavebními firmami velký zájem. Do výběrového řízení se jich přihlásilo devět, což nebývá zcela obvyklé.

Náklady, které půjdou za městem, navíc ještě sníží dotace, kterou Písek získal. Ve finále vyjde cyklostezka na zhruba 2,2 milionu korun. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu by měla pokrýt 85 % celkových způsobilých nákladů.

Rekonstrukce bývalé knihovny na Alšově náměstí.
Z bývalé knihovny se stává služebna městské policie. Hotovo má být koncem léta

Nový úsek cyklostezky povede od památníku setkání armád u hřebčince podél místní komunikace druhé třídy až na začátek obce Semice. Na většině trasy bude široký tři metry a jeho součástí bude veřejné osvětlení. Příprava na stavbu cyklostezky trvala několik let, město totiž muselo vykoupit řadu pozemků. „Až letos jsme získali naprostou většinu potřebných pozemků. Ale kvůli tomu, že se nepodařilo vykoupit všechny, bude cyklostezka na některých místech široká místo tří metrů jen jeden a půl metru,“ vysvětlil Josef Soumar. Zúžení bude v celkové délce 93 metrů.

V současné době mohou lidé mezi Semicemi a Pískem jezdit nebo chodit po poměrně hodně dopravně zatížené místní komunikaci. „Nový úsek lidem zajistí bezpečnou cestu mezi oběma místy, a navíc díky němu vznikne okruh spojující Písek, Semice a Smrkovice. Jeho součástí bude loni dobudovaná stezka kolem Klášterských rybníků,“ dodal místostarosta s tím, že stavba cyklostezky potrvá šest měsíců. Hotovo by mělo být v listopadu.

V Písku se bude kácet.
Písek čeká kácení. K zemi půjdou stromy v sadech i na Mírovém a Husově náměstí

S touto již nachystanou akcí souvisí další rozšíření možností pro cyklisty. Písek chce ve spolupráci s obcí Putim vybudovat cyklotrasu od Vydlab kolem železniční trati do Putimi. Lidé tudy již jezdí, ale část cesty je mnohdy podmáčená a nedá se využívat. „Jedná se o úsek, který vede lesem a loukami a lidé jej využívají jako zkratku mezi oběma místy. Právě proto bychom chtěli cestu upravit, aby ji bylo možné bezpečně využívat i v době, kdy bude okolní terén podmáčený,“ uvedl místostarosta Josef Soumar.

Proto město Písek loni oslovilo zástupce obce Putim a představilo svůj záměr. „Shodli jsme se na tom, že vybudování cyklotrasy je v zájmu obou obcí a chceme na tomto projektu spolupracovat," nastínil místostarosta s tím, že vzniklo Memorandum o spolupráci mezi městem Písek a obcí Putim. Bude zahrnovat nezbytné majetkové vypořádání, řešení a přípravu projektové dokumentace, vybudování cyklotrasy a její správu a údržbu. Memorandum už schválili písečtí radní a projednávat ho budou též zastupitelé obce Putim.