Turistickou sezonu tradičně zahajuje Pískoviště. Letos připadá na termín 17. až 19. května a jeho návštěvníci nepřijdou o obří pískové sochy, závody dračích lodí, velké pískoviště na Výstavišti, novou výstavu Království včel a bylin ve Sladovně, průvod, divadla, koncerty i tvůrčí dílny.

Novinkou bude jedna z lokalit, kde se program odehraje. V sobotu totiž bude možné zavítat také do venkovního areálu píseckého bazénu pod hradbami. Během dne se tady budou konat divadla pro děti i celé rodiny, workshopy a koncerty, interaktivní instalace a spoustu dalšího, jak vyjmenovala Zuzana Bártová, která má ve Sladovně na starost marketing. „Návštěvníci se mohou těšit například na kapelu Pískomil se vrací, Beatu Hlavenkovou a Martu Issovou s koncertem z představení Ó,ó,ó, vajíčko!, Houpací pohádky od Damúzy, představení Mikrosvěty a mnoho dalších," nastínila s tím, že hlavní rezidenční program vypukne ve 13 hodin a potrvá do večera, kdy vyvrcholí koncertem Milli Janatkové a jejích hostů.

Téma letošního Pískoviště zní RE_KREACE. Trasa festivalu tentokrát povede od domu u Slona podél řeky a kolem Sladovny k hlavnímu místu dění – venkovnímu areálu bazénu. Zahrne také parkány, kde je již stálá divadelní scéna festivalu.

Zahradní festival Zájezdního hostince U Jiskrů.
Stovky lidí vyrazily na prvního máje za gurmánským zážitkem. U Jiskrů bylo živo

Ve stejném termínu se bude konat také Písecký víkend módy a designu, jehož ideologií jsou tvůrčí návrhářství, kvalitní materiály, inovace a udržitelná výroba. Ambasadorkami letošního ročníku jsou vítězka StarDance Darija Pavlovičová a herečka Natálie Halouzková.

V pátek 17. května od 19.30 hodin se v píseckém kulturním domě uskuteční Fashion show. Ta představí kolekce devíti udržitelně tvořících značek a designérů. Večerem provede Světlana Witowská. Sobotní program pak láká na výběrový Design Market, který se bude konat od 10 do 20 hodin v Palackého sadech. Návštěvníky jistě nadchne rozmanitá škála udržitelných produktů, které si budou moci i zakoupit – od textilu a šperků, přes přírodní kosmetiku a keramiku, až po hračky a bytové dekorace. „Kromě toho budou mít možnost prozkoumat svět prémiové gastronomie, pro pány bude k dispozici barber Kňour, děti si užijí originální papírovou hernu pod záštitou značek Plojhar a Lunamies a všichni si vychutnají skvělý čas s rodinou v Palackého sadech," nastínila za pořádající agenturu Verona Veronika Poláková s tím, že program bude zakončen koncertem skupiny WHATA?!. Vstup bude zdarma.

Studie dopravního hřiště u Václava v Písku.
U dopravního hřiště chtějí lidé kavárnu, dětské prvky i molo. Jak vypadá studie?

Městská slavnost Dotkni se Písku se bude konat pod taktovkou nového pořadatele od 7. do 9. června. Láká na hudbu, pouliční divadla pro rodiny s dětmi, workshopy, český design či kvalitní gastronomii. Účinkovat budou i známé osobnosti jako držitelka ceny Anděl Kateřina Marie Tichá, textař, hudebník či humorista Ivan Mládek a jeho Banjo Band, zpěvačky Marie Rottrová a Lenka Dusilová nebo skupina Vypsaná Fixa a další.

Společnost ArtProm se sídlem v Praze, která vyhrála výběrové řízení na pořadatele městské slavnosti, nechce akci postavit jen na známých interpretech, ale především o kvalitním trávení volného času ve městě. Vstupné na městskou slavnost bude zdarma. Součástí programu nebude dle rozhodnutí města ohňostroj ani pouť na Výstavišti.

Oblíbené jsou v Písku také festivaly zaměřené na gastronomii. Tradiční slavnosti piva a gastrofestival letos připadnou na termín 6. a 7. září, festival vína na 14. září. Oboje se koná v Palackého sadech, kam se letos přemístí také Rumiště, které se bude konat 22. června.