Kraj požádal o bezúplatný převod  pozemku  o velikosti  kolem 40 m².  Zastupitelé  by souhlasili, ale mají podmínku:  chtějí rekonstruovat  současný most na silnici mezi Pískem a Kestřany, který považují za významnou stavitelskou a technickou památku. Investor zde však chce vybudovat novou stavbu a současný most z roku 1928 i navazující přemostění zbourat.

Písečtí v únoru   záměr odmítli. Kraj  trvá na svém, proto se  tento materiál znovu dostal do programu zastupitelstva v březnu.  Písečtí však znovu neustoupili a nepřesvědčil je  ani krajský radní Václav Král (ODS),  ani projektanti. „Pokud se s mostem nebude nic dělat, bude nutné ho do deseti let uzavřít a ještě před tím se zřejmě dál bude snižovat jeho nosnost,“ připomněl  Král.

Zastupitelé napříč politickými stranami se ale shodli na tom,  že  zachování současného  mostu nic nebrání. Prošel jedinou rekonstrukcí v šedesátých letech, a to ještě dosti nešťastnou,  přesto obstál i při povodni před deseti lety. Rekonstrukce  obou mostů a vozovky mezi nimi by stála  43 milionů. Replika by se pořídila za zhruba sto milionů.

Nové mosty by přišly na více než padesát milionů, akci  prodražují zejména demoliční práce. Počítá se s rozšířením vozovky a s chodníky po obou stranách a policie trvá na zabudování svodidel.  Nový Zátavský most by byl rovný, tedy bez oblouku. „Byla by to hnusná placka,“ zlobil se Radek Boček (ČSSD).

Dění kolem mostu pozorně sledují v Kestřanech. „Pro  obec i chataře ze Zátaví není rozhodující, jak bude most vypadat, ale jak dlouho potrvá uzavírka silnice,“ zdůraznil starosta Kestřan  Lubomír Málek.


Zátavský most  je součástí důležité komunikace spojující město s Kestřany a dalšími obcemi.  Obyvatelé vesnic se obávají dlouhé uzavírky a objížděk, které povedou po ne příliš kvalitních komunikacích.

„V naší obci není škola, takže děti už od 1. třídy jezdí do Písku. Hodně lidí  dojíždí za zaměstnáním a  čekají je tedy komplikace. Proto apelujeme na to, aby uzavírka byla co nejkratší,“ uvedl starosta Kestřan  Lubomír Málek.

To, kdy začne   rekonstrukce Zátavského mostu nebo jeho zbourání a výstavba nového, není jasné. Písečtí zastupitelé trvají na zachování současné podoby mostu, kraj chce stavět nový.