Lavička a především žlutý panáček umístěný v její blízkosti budí u veřejnosti rozporuplné názory. Tak tomu koneckonců bylo i u první zhotovené lavičky na protějším břehu Otavy, které Písečáci s oblibou přezdívají "létající Čestmír".

Autorem lavičky, která se nachází na promenádě mezi Kamenným mostem a městskou elektrárnou, je umělecký kovář Jiří Bajer. Město za ni zaplatilo 245 tisíc korun. Její obloukový sedák s opěrákem má podle Jany Vláškové z odboru školství a kultury MÚ Písek evokovat komutátor elektrického motoru. Bočnice posezení je tvořena monogramem FK. „Součástí instalace je také figurka inspirovaná panáčkem z Google maps, která kolemjdoucí nabádá k pozvednutí zraku na kopii obloukové lampy – nejznámějšímu vynálezu Františka Křižíka,“ uvedla Jana Vlášková.

Plánovaná lavička u městské elektrárny.
Písek chystá další lavičku připomínající významnou osobnost. Která se líbí vám?

První uměleckou lavičku k poctě významným píseckým osobnostem nechal Písek zhotovit v létě 2022. Jedná se o žulové dílo s plastikou postavy vlající ve větru na břehu řeky Otavy nedaleko jezu, která odkazuje na spisovatele Fráňu Šrámka. Druhá začala lákat k posezení koncem roku 2022 u vchodu do pietního parku sv. Trojice. Je věnována houslistovi a hudebnímu pedagogovi Otakaru Ševčíkovi.