Začal už v sobotu 13. října. Na nádvoří Sladovny uvedly členky Loutkového divadla Nitka Ludmila Prášková a Lenka Kuchařová představení Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen. Ve 14 hodin odstartovala městská hra pro rodiče s dětmi nazvaná Jednodenní republika. Skryté příběhy připravil Dalibor Naar ze společnosti Tripeduca a zapojily se do ní více než čtyři stovky dvojic nebo skupin. Účastníci podle mobilové aplikace museli vyhledat deset zastavení v centru města a splnit úkoly. Cíl byl u Putimské brány.

Do programu oslav přispěla také Prácheňská umělecká beseda, která se tak rovněž zapojila do celostátního Dne otevřených dveří ateliérů a galerií.

V galerii u Putimské brány mohli vidět zájemci při práci malíře Andreje Rádyho, který zde vystavoval obrazy. Jeho žena Ljuba zde představila šperky. Fotografická sekce Prýáheňské umělecké besedy uspořádala výstavu na nádvoří Prácheňského muzea. Na návštěvníky zde čekaly fotografie Pavla Komase, Jaroslavy Pixové, Karla Pecla a Pavla Holby,

I když sezónní akce Otevřené brány kostelů již skončila, k výročí republiky se ještě písecké kostely otevřely. V kostele Povýšení sv. Kříže byl průvodcem spoluautor projektu Jiří Hladký.