Písek má pro letošní rok v plánu investovat do svých mateřských a základních škol 157,6 milionu korun. Loni to bylo 24,6 milionu korun. Zásadní rozdíl zapříčiňuje nákladná stavba nového pavilonu v areálu ZŠ T. Šobra, která vystřídala původně plánovanou opravu tělocvičny. Ačkoli jde o největší akci, město nezapomíná ani na jiné školy a školky, jak připomněl místostarosta Michal Přibáň. „Plánujeme čtvrtou etapu rekonstrukce jedné z našich největších mateřských škol na sídlišti Jih, rekonstrukci školní kuchyně a elektroinstalace v 8. mateřské škole v Zeyerově ulici a řadu dalších menších investičních akcí,“ vyjmenoval místostarosta.
U ZŠ T. Šobra vyroste nový pavilon s multifunkční komunitní tělocvičnou, která bude mít parametry odpovídající většině kolektivních míčových sportů. Pod ní budou umístěny odborné učebny a družina. V prvních měsících letošního roku je v plánu zbourat budovu stávající tělocvičny, kterou nový pavilon nahradí. Objekt starý více než 45 let je ve velmi špatném stavu, jak se ukázalo, a proto město přikročilo místo plánované rekonstrukce ke stavbě nové budovy.
Po zbourání staré tělocvičny by mělo následovat zahájení stavby nového objektu, který by mohl být hotový do konce roku 2025. Stavba nového pavilonu vyjde na více než 300 milionů korun. Z toho bude sto milionů pokryto z dotace z Operačního programu Životní prostředí a dalších 40 milionů i IROP. „Budeme se snažit získat další prostředky i z jiných dotačních programů,“ přislíbil místostarosta Michal Přibáň.
Druhou největší investicí v oblasti školství bude pro letošek čtvrtá a zároveň závěrečná etapa rekonstrukce 13. mateřské školy na sídlišti Jih, která by měla stát přes deset milionů korun. Zahrnuje zateplení objektů školky a revitalizaci její zahrady.
V 8. mateřské škole se bude rekonstruovat školní kuchyně za zhruba 7,5 milionu a elektroinstalace ve všech čtyřech podlažích školky za přibližně 5,4 milionu korun. V plánu je také vyměnit podlahovou krytinu ve školní jídelně v ZŠ E. Beneše a zároveň s tím udělat nutné opravy elektrických rozvodů, které jsou v podlaze. To bude stát kolem 2,6 milionu korun. Dále se chystá obnova kuchyňského gastro vybavení ve školní jídelně ZŠ J. K. Tyla, kde se vaří zhruba 1350 obědů denně pro žáky i Městské středisko sociálních služeb.
„Je zde potřeba obměnit varný blok, který zahrnuje tři elektrické pánve. Jedná se o postupnou obměnu již dosluhujícího vybavení. To by mělo stát přes půl milionu korun,“ informoval o dalších plánech Michal Přibáň s tím, že v další etapě bude podle něj potřeba vyměnit sadu elektrických kotlů.
Další větší investicí bude instalace kamerového systému v ZŠ T. G. Masaryka. „Kamerami škola pokryje část chodeb a přilehlé vnitřní i venkovní plochy. Místa jsou sice pod dohledem pedagogů, ale vzhledem k velikosti školy je není možné obsáhnout najednou. Pokud dojde například k nějakému konfliktu nebo úmyslnému ničení majetku, bude možné dohledat viníka,“ dodal místostarosta.
Kromě investic do svých školských zařízení město hradí i jejich provoz. Nálady na něj ročně dosahují téměř 50 milionů korun.