Toulavé kočky strážníci odchytávají do sklopných klecí, do kterých umístí návnadu.Toulavé kočky strážníci odchytávají do sklopných klecí, do kterých umístí návnadu.Zdroj: Městská policie PísekMěsto žádá majitele koček, aby si svá zvířata v této době zabezpečili nebo viditelně označili, například barevným obojkem, zabrání tak jejímu nežádoucímu odchycení. „Kastrační program je možné rozšířit o další lokality, a to na základě podnětů od osadních výborů a občanů města,“ řekl David Schwedt z odboru životního prostředí.

Kočky budou odchytávat strážníci Městské policie Písek, kteří mají Osvědčení o odborné způsobilosti pro odchyt zvířat bez pána, toulavých a opuštěných zvířat a zacházení s nimi. V žádném případě by je lidé neměli chytat sami, porušili by tím platnou legislativu. „Každou kočku po odchytu ošetří veterinář, odbleší ji, odčerví, vykastruje a zároveň jí aplikuje do podkoží registrační mikročip. Zvířata budou poté vrácena zpět do lokality, kde byla odchycena,“ uvedl David Schwedt.

Více informací k odchytu a kastraci toulavých koček poskytne Městská policie Písek, tel: 382 213 225 nebo odbor životního prostředí, tel: 382 330 661. Na tato telefonní čísla je také možné hlásit lokality s větším výskytem toulavých koček.

1. ročník drakiády se v Záhoří povedl.
Barevní draci létali nad Záhořím. Konal se tu první ročník drakiády

Jarní odchyt toulavých koček probíhal na území města už letos v březnu. Strážníci během akce odchytili sedm toulavých koček. Odchyty ale ne vždy probíhaly bez problémů. "Dvě divoké kočky nám daly obzvlášť zabrat, jeden z kocourů byl dokonce tak agresivní, že ho strážníci museli téměř zalehnout. Vše se ale naštěstí obešlo bez jakýchkoliv zranění," popsal zástupce velitele píseckých strážníků Jaroslav Rapant.

Město kastraci toulavých koček z kolonií provádí už šestým rokem. Jde o jediný způsob, jak zabránit jejich nežádoucímu rozmnožování a možnému šíření chorob, které jsou spojeny se zdravotními riziky pro domácí zvířata i člověka. Množství toulavých koček navíc decimuje zpěvné ptactvo.