Odborný posudek však říká, že to není ideální řešení. Podle místostarosty Josefa Knota by se touto metodou nedocílilo požadovaného efektu. „Je to příliš nákladné a z ekonomického hlediska nevýhodné,“ doplnil.

Město volí levnější variantu, než kompletní výměnu luceren. Musí vyměnit 35 svítidel, jejichž technický stav je nevyhovující, dalších 179 světel projde repasí s náhradou stávajících sodíkových žárovek za LED moduly a u 15 světelných míst bude vyměněn stožár veřejného osvětlení.
Projekt se týká celkem 214 svítidel v ulicích kolem centra města.

Ilustrační foto
Školáci budou mít delší prázdniny

Vyměněné lucerny musí zachovat charakter historických svítidel. Většina bude historická lucerna s kovovým rámem a ozdobným horním krytem, jen několik svítidel je modernějšího vzhledu. Aby navíc při úspoře energie byla zajištěna stejná svítivost, budou nové „ledky“ opatřeny speciální optikou, která rozptýlí světlo do stran.

Lucerny budou opatřeny technologií, která umožní regulaci světelného výkonu, což bude také šetřit energii. „Svítivost bude částečně tlumena na 70 procent jen v pozdních nočních hodinách a nad ránem, kdy se v ulicích města prakticky nepohybují žádní lidé,“ vysvětlil místostarosta Josef Knot.

Město požádá o dotaci na tento projekt, jehož celkové náklady se předpokládají kolem tří milionů korun. Mohla by činit padesát procent.