Písek bude mít v pořadí už třetí lavičku s artefaktem odkazujícím na významnou píseckou osobnost. Tentokrát bude věnována technikovi a vynálezci Františku Křižíkovi. Její pořízení za 245 tisíc korun schválila rada města na svém posledním jednání. Jak uvedl starosta Michal Čapek, určená komise vybírala ze tří došlých návrhů.

„Vím, že cena těchto děl není často občany kladně vnímána, ale jsem přesvědčen, že bychom měli dělat i věci, které prostor našeho města kultivují a dělají zajímavějším," podotkl starosta.

MHD bude nově zajíždět na Živec.
MHD bude nově zajíždět na Živec. Město si od toho slibuje snížení provozu

Posezení ve tvaru čtvrtkruhu bude stát u stávající kopie obloukové lampy na promenádě mezi Kamenným mostem a městskou elektrárnou. Bočnice posezení budou tvořeny monogramem F. K. a sedák s opěrákem by měly evokovat komutátor elektrického motoru, popsala Jana Vlášková z odboru školství a kultury. „Vedle bude stát figura panáčka, která by měla nabádat kolemjdoucí k pohledu na obloukovou lampu,“ doplnila.

Nové posezení vytvoří Jiří Bajer, který je zároveň autorem návrhu. Má na svědomí také lavičku věnovanou Otakaru Ševčíkovi u svatotrojického hřbitova. Dílo by mělo být hotové do konce října.

Písek drží v osvětlení prvenství

Minulý rok byly ve městě nainstalované dva užitné výtvarné objekty k poctě významným píseckým osobnostem. První byla žulová lavička s plastikou postavy vlající ve větru na břehu řeky Otavy nedaleko jezu, která odkazuje na spisovatele Fráňu Šrámka, druhá byla věnována houslistovi a hudebnímu pedagogovi Otakaru Ševčíkovi. Město vždy osloví několik umělců z oboru kovářství nebo sochařství a z došlých návrhů pak vybírá pracovní skupina ten, který oživí veřejný prostor.

Vynálezce František Křižík zanechal v Písku nesmazatelnou stopu. Písek se díky němu stal prvním českým městem se stálým veřejným elektrickým osvětlením. Křižík také vybavil potřebným zařízením městskou elektrárnu, která vznikla přestavbou vodního mlýna a funguje dodnes.