Čtyřicet jedna studentů dorazilo v pondělí ráno na transfuzní stanici písecké nemocnice. Konal se tady už pátý upíří den, což je den, kdy mohou studenti středních škol starší osmnácti let přijít darovat krev.

Upíří dny jsou součástí projektu Upíři ve škole, který loni rozjela písecká zdravotnická škola na podporu dárcovství a dnes se šíří po školách v celé České republice. „Od května 2018, kdy jsme začali dělat upíří dny, se zapojilo dvě stě studentů, kteří dohromady darovali sto litrů krve,“ poznamenala Anna Vodsloňová, učitelka zdravotnické školy, která je autorkou projektu.

Počet dárců krve podle jejích informací každý rok klesá, lidé často dávají přednost placeným odběrům ve farmaceutických firmách. „Když naučíme mladou generaci navštěvovat transfuzní stanici a ukážeme, jak vše probíhá, věříme, že se budou vracet v pravidelných intervalech,“ poznamenala Anna Vodsloňová.

Někteří už chodí darovat krev opakovaně. Pondělního upířího dne se zúčastnilo nejvíc studentů ze střední průmyslové školy, zdravotnické školy, ale přišli také z gymnázia či odborného učiliště.

Prvodárcům se věnuje primářka Helena Kubánková. K dispozici jsou i studentky zdravotnické školy, které pomáhají s organizací, odpovídají na otázky a roznášejí hry se zdravotnickou tématikou. Každý dárce si odnese malý dárek.

Na jaro chystá zdravotnická škola další motivační projekt, jehož cílem bude rozpohybování studentů.