Ve čtvrtek se na Hradišti uskuteční Prácheňské přebory. Ve stejný den městoa partneři projektu Město Písek nejen pětačtyřicátý připraví od 10 hodin besedu žáků ZŠ T. G. Masaryka se členy Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS).

5. květen je Dnem svobody Písku. V poledne zazní slavnostní zvonění z věže děkanského kostela a v 19 hodin se ozvou fanfáry. U památníků a pamětních desek obětem fašismu budou stát čestnou stráž žáci ZŠ. V 16 hodin začne u budovy radnice vzpomínkový akt k 72. výročí obnovení Československé republiky v Písku. „Současně bude v hotelu City pro veřejnost v době od 16 do 18 hodin otevřena výstava o československých legiích,“ uvedl místopředseda MO ČSBS Zdeněk Říha.

Připomínku osvobození Písku připravují spolky Buddies a Svornost na sobotu 6. května od 18 hodin u Památníku americké armády Na Štychu.

V pondělí 8. května město, ČSBS a další spolky a organizace zvou občany na pietní akce. Konají se v 10 hodin u Památníku letcům v Palackého sadech, v 10.30 na Lesním hřbitově a v 11 hodin u památníku na sídlišti Portyč u Nového mostu.

Buddies a Svornost připomenou v 10 hodin setkání spojeneckých armád u Zemského hřebčince.