„Herci, hokejisté a další kumštýři a sportovci mají síně slávy, tak se také přidáváme,“ poznamenal člen souboru Milan Kurstein.

Jako první byla do síně slávy Prácheňské scény uvedena Marie Brandejsová, která společně se Zdeňkou Chytrou, Lenkou Kučerovou, Vlaďkou Vítkovou a Olgou Kašparovou zakládala spolek. Ten navazoval na tehdejší Lidové divadlo, které již mnoho let fungovalo při Městském divadle v Písku.

Marie Brandejsová začínala s divadlem už v dětství v rodném Protivíně, kde vystupovala hlavně v představeních pro ostatní děti. S Lidovým divadlem ráda hrála v historických hrách na hradě Zvíkov a dodnes například vzpomíná na představení Noci na Zvíkově, kde představovala manželku krále Václava I. Ve Stroupežnického Zvíkovském rarášku byla nezapomenutelnou Eliškou, manželkou Kryštofa ze Švamberka, nyní hraje chůvu.

„Hrála jsem různé role od šlechtičny přes chůvu a vypravěčku až k žebračce. Všechny jsem měla a mám moc ráda. Divadlo mi umožnilo prožít hned několik krásných životů a za to jsem mu vděčná,“ říká Marie Brandejsová.