O minulém víkendu uspořádala Písecká župa Josefa Šimona Alše – Lyžce, který byl jeden z propagátorů lyžování v českých zemích, již 24. ročník setkání na starých lyžích a v dobovém oblečení.

Akce začala v Písku uctěním památky píseckého rodáka u památné tabule v Budějovické ulici a symbolickým přejezdem Kamenného mostu.

Vlastními dopravními prostředky se příznivci historie přesunuli na šumavskou Kvildu. Zahájení s krátkou historií o lyžování se konalo před kostelem sv. Štěpána za účasti 23 lyžníků z Písku, Jistebnice, Zdíkova, Vimperka, V. Brodu, Borových Lad, Železné Rudy a Kašperských Hor. Akci podpořil starosta obce Václav Vostradovský a přítomen byl i nestor lyžování Emil Kintzl.

Účelem setkání bylo připomenout počátky lyžování na Šumavě, a proto z Kvildy odjely dvě skupiny lyžníků. Jedna směrem na Horskou Kvildu a druhá okruhem k pramenům Vltavy.

Na obou trasách sklízeli obdiv současných lyžařů vybavených tou nejlepší výstrojí dnešní doby. V mnoha případech byly staré jasanky ve stopě rychlejší.Po návratu na Kvildu ve večerních hodinách proběhlo vyhodnocení akce v místní pekárně  s hudebním doprovodem.
V nedělním dopoledni se část lyžníků opět vydala směrem k pramenům Vltavy.

Po oba dny se jezdilo na perfektně upravených trasách, což potvrdili současní lyžaři, kteří s lyžníky diskutovali a také je fotografovali.

Setkání přineslo mnoho poučného z historie lyžování a bylo umocněno nádherným slunečným počasím, i když ranní i večerní teploty klesaly pod minus 15 stupňů. Poděkování patří všem účastníkům, ale i těm, kteří se snaží o dochování historie dnešním generacím v jiných činnostech.

Autorem článku je Vojtěch Košičár