Písek – Pěší zóny v Písku se až příliš často mění v parkoviště. Žádný z deseti žadatelů o výjimku pro vjezd proto na městě neuspěl.

Prošli jsme v pátek v půl jedenácté nejdelší píseckou pěší zónu od Kamenného mostu po konec Nerudovy ulice a napočítali celkem šest aut. Zřejmě jsme měli velké štěstí, protože to je téměř třetina všech, kteří mají povolení k vjezdu. „Pokud se týká Písku, tak je vydáno celkem dvacet povolení k vjezdu do pěších zón, což zahrnuje zásobování pekáren a cukráren ale také lidi, kteří tam mají například garáž," informoval mluvčí radnice Roman Ondřich.

Někteří řidiči tak i nadále porušují zákaz. To ostatně prokázala i nedávná kontrola strážníků a policistů. Ti se zaměřili právě na vjezd do pěších zón, parkování v zákazech a další prohřešky. A rozdali téměř čtyři desítky pokut. Po kontrolách dorazilo na městský úřad hned deset žádostí o povolení vjezdu do pěší zóny mimo hodiny vyhrazené pro zásobování.

„Nevyhověli jsme žádné. Centrum města už nyní bývá zablokováno tak, že lidé, kteří by potřebovali, neprojedou. Například nechápu, proč potřebuje povolení k vjezdu po celý den prádelna," podotkl místostarosta Vojtěch Bubník.

Provozovatelka prádelny Jana Mixanová se ale brání. „Hosté z hotelů odcházejí nejdříve v deset. Hoteliéři nám tak prádlo dříve nedají, ale chtějí, abychom ho odvezli hned," vysvětluje Jana Mixanová. 

Jana Mixanová žádala radu o povolení k vjezdu již potřetí. „Nám by stačilo i povolení jen od března do září, tedy v hlavní turistické sezoně, kdy mají hoteliéři plno a chtějí, abychom prádlo vozili hned. Když pak máte tahat balíky padesáti povlečení a nemůžete zastavit blízko, je to problém. Rozhodně nechceme povolení zneužívat," zdůraznila provozovatelka prádelny.

Podobně je na tom i firma zásobující knihkupectví. „Trasu bohužel nelze vzhledem ke stanoveným závozovým časům v řetězcích Makro, Albert a Spar změnit tak, abych řidič přijel do deseti hodin," sdělil Jaroslav Mintěl z firmy Booktrans.
Radní ale zůstali neoblomní. „Už jen z toho důvodu, že jedna výjimka pak spouští lavinu dalších," podotkl místostarosta Vojtěch Bubník.

Prádelně i dalším podnikatelům, kteří neuspěli, tak nezbude než využít doby, která je pro vjezd zásobování do pěší zóny vyhrazená, tedy od pondělí od pátku od 6 do 10 a od 18 do 22 hodin.

V případě mimořádné nutnosti vjezdu do pěší zóny mimo dobu určenou pro zásobování může žadatel využít krátkodobá povolení, která vydává městská policie, ale maximálně čtyřikrát do měsíce.