Pouhých třiašedesát dní to trvalo, než se písecký babybox dočkal ostré zkoušky. Schránku zprovoznili v areálu písecké nemocnice 11. ledna 2010. Možná už v té době byla holčička, která se 15. března v babyboxu ocitla, na světě. Matka totiž do schránky odložila zhruba dvouměsíční miminko.

Ředitel nemocnice Jiří Holan dal děvčátku jména Gabriela Písecká. Jednalo se o 31. dítě zachráněné 31. otevřeným babyboxem v Česku.  „Třicáté první děťátko v 31. babyboxu v Písku. Mám rád čísla a tahle dvě k sobě pasují,“ řekl hned po nálezu zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Schránku oceňují i čtenáři Píseckého deníku. „Myslím si, že je to dobrá věc. Může to zabránit unáhleným rozhodnutím. Snad babyboxu tady nebude moc potřeba,“ řekla po jeho otevření matka tří dětí Petra Holubová z Písku.

„Ještě že tady ten babybox je, kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby tady nebyl,“ pochvaloval si čtenář Píseckého deníku Martin, když se babyboxu objevila Gabriela.

Když byla holčička vložena do schránky, vážila necelé čtyři kilogramy a byla absolutně zdravá. Přesto strávila několik dnů na pozorování v písecké nemocnici.

Od té doby zatím zůstal babybox nevyužit. „Zařízení samozřejmě funguje a je k dispozici. Prochází revizí každý týden. Svou funkci splnilo hned krátce po zprovoznění před dvěma lety,“ hodnotí babybox po dvou letech provozu ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan.

„Nevím, kolik by mělo být v Česku babyboxů, ale do Písku se spádovou oblastí, ve které žije sto tisíc lidí, určitě patří,“ podotkl ředitel nemocnice.

Děti v jihočeských babyboxech
15. března 2010 Písek
dívka – Gabriela
24. října 2010 Jindřichův Hradec
dívka – Adéla
7. října 2011 Strakonice
chlapec