Ti, kteří si výzdobu hrobů nevyrábějí sami a spoléhají na prodejny, letos budou muset sáhnout hlouběji do peněženek. Nárůst cen se netýká jen kamenných obchodů, ale také trhů.

Dušičkové zboží ovládlo také pravidelné trhy na Bakalářích v Písku. Prodejce na prostranství u kostela potkáte vždy v pondělí, středu, pátek a také v sobotu. Na svých stanovištích prodávají už od sedmé hodiny ranní po celé dopoledne. Sortiment je velmi pestrý. "Převážně jezdívám s ježečky z bodláků a šišek, na ty se lidé hodně ptají, a také s dušičkovými věnečky. Je to vše domácí výroba, dcera ráda vyrábí, takže jezdíme a prodáváme. Ceny jsme nechali stejné, protože máme ještě zboží od loňska," řekla jedna z prodejkyň, paní Anna z Blatné.

Ne všichni ale zachovali stejné ceny. "Máme v podstatě jen dušičkové zboží, věnečky a další. Manželka vyrábí a já jsem distributor. Korpusy máme od loňska, takže jsme je nekupovali, ale doprava zdražila, proto i my jsme museli s cenami mírně nahoru," podotkl prodejce Luboš Haškovec ze Sobědraže. V průměru se zdražení podle ankety mezi jednotlivými prodejci pohybuje do dvaceti korun.

Zákazníkům ale mírný nárůst cen nevadí. "Chodím na trhy pravidelně. Dušičkové zboží kupuji jednou za rok, takže těch pár korun navíc pro mě není zase takový problém. Mám radost, když se mi podaří koupit něco, co se mi líbí a to je hlavní," usmála se paní Marie z Písku a dodala, že na trzích i přes mírné zdražení nakoupí zboží výrazně levněji, než například v květinářstvích a kamenných obchodech.