„V plánu máme ještě dosít lilie letničkami. Louka tak v závislosti na počasí pokvete zhruba od července do září. Květiny nebudou dělat radost jen kolemjdoucím, ale budou prospěšné i pro hmyz,“ uvedl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň. Vzhledem ke své zhruba metrové výšce a velkým květům budou lilie nepřehlédnutelné a krásně rozzáří prostor vedle kostela.

Dodavatel květin garantuje, že lilie bohatě pokvetou pět let. Každý rok tak zahradníci mezi ně budou dosévat pouze vybrané letničky. Na Bakalářích vznikla již třetí liliová louka ve městě, první dvě byly vysazeny loni na Mírovém náměstí a u promenády pod píseckým hradem. „Lidem se tato novinka v květinové výsadbě velmi líbila, doufáme, že se s pozitivním ohlasem setká i záhon na Bakalářích,“ řekl Ondřej Kofroň.

Výstava optických hříček a zrakolamů na plotě českobudějovické hvězdárny.
Závěr týdne přinesl další Jízdu svobody i zápas hokejové reprezentace

Nová květinová výsadba se na Bakalářích začala objevovat předloni, kdy zahradníci vytvořili záhon trvalek naproti budově městského úřadu, kde do té doby rostla tráva. Minulý trok na podzim upravili půdu pod vybranými stromy a zasadili pod ně kakosty a cibule narcisů, jejich velké žluté květy lidem dělají radost už nyní. Kakosty bude ale nutné dosadit, řadu z nich totiž lidé ušlapali. „Stanoviště byla proto opatřena cedulkami s upozorněním, aby lidé na záhony nevstupovali. Stejné umístíme i kolem nově vzniklé liliové louky a doufáme, že lidé budou ohleduplní a nechají rostliny vyrůst, aby mohly dělat radost všem,“ poznamenal Ondřej Kofroň.

Petra Měšťanová, tisková mluvčí města Písek