„Jeho provoz přinese značný pokles emisí ve městě a bezproblémový chod celé výtopny. Termín už je na dohled, dodávku kotle očekáváme 20. dubna,“ uvedla Andrea Žáková, ředitelka písecké teplárny.

Kotelna Samoty se využívá jako záložní zdroj Teplárny Písek. Na začátku března byla zahájena demontáž kotle K 22 a stavební příprava prostoru plynové kotelny. V průběhu května a června bude probíhat montáž nového kotle a souvisejících technologických celků. Od 1. srpna je plánován zkušební provoz.

Zkušební provoz bude trvat měsíc a půl v době, kdy bude odstaven centrální zdroj – teplárna. „Až vyhodnotíme ekonomiku provozu, počítáme s tím, že plynový kotel budeme používat i při provozních špičkách. Bude v teplárně nahrazovat výkon jednoho uhelného kotle v přechodném období květen – říjen,“ doplnila Andrea Žáková.

Ve výtopně Samoty, přestavěné na mazutovou kotelnu v roce 1975, se spaloval těžký topný olej, což značně zhoršovalo životní prostředí ve městě Písku. „Na nahrazení mazutu plynem už byl nejvyšší čas. Na výměnu technologie se počítá s částkou 35 milionů korun. Je to velká investice, ale rozhodně se vyplatí,“ zdůraznil Karel Vodička, předseda představenstva společnosti Teplárna Písek a zastupitel města.

O dalších investicích Teplárny Písek přineseme více informací v nejbližší době. „Zájemci se také dozví více na Dni otevřených dveří, který se koná v teplárně v úterý 10. dubna,“ dodala Andrea Žáková.