"Pro diagnózu koronavirové infekce nebo její komplikaci nikdo v této chvíli v písecké nemocnici neleží. Jsme ale v kraji již jedinou nemocnicí, kde tomu tak je. Čísla hospitalizací napříč krajem mírně stoupají, včetně těch pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči," uvedl ředitel písecké nemocnice Jiří Holan.

Na případný skokový nárůst počtu pacientů s koronavirem je nemocnice dobře připravená. "ARO je schopno po rekonstrukci léčit v boxech bez výpadku ostatní péče až sedm pacientů. Standardní lůžka jsou k dispozici na interně, chirurgii nebo rehabilitaci pro případnou konverzi na covidové stanice. Interní Jipka se během minut sloučí s neurologickou a vlastní prostor bude vyčleněn na covid Jipkovou péči," upřesnil Jiří Holan.

Plameny v truhlárně v Podolí I způsobily škodu za pět milionů.
OBRAZEM: Plameny v truhlárně v Podolí I způsobily škodu za pět milionů

Jedinou možností, jak se vyhnout těžkému průběhu onemocnění, zůstává očkování. Písecké očkovací centrum od svého spuštění aplikovalo už přibližně 76 000 dávek, což znamená asi 38 000 naočkovaných lidí nad 12 let věku.

"Všech obyvatel Písecka je přibližně 72 000, takže celková proočkovanost je takový průměr země, ale pořád málo na spokojenost. Několik týdnů již očkujeme třetí dávku, a zahájili jsme očkování třetí dávkou v seniorských domech a domech v sociální sféře," řekl ředitel písecké nemocnice s tím, že stoupající čísla nemocných koronavirem zvyšují zájem o očkování.