Poté, co v uplynulých týdnech slavnostně otevřela nový Pavilon Q, kde je umístěno několik laboratoří, čeká ji ještě například rekonstrukce kaple nebo výměna babyboxu, umístěného v areálu tohoto zdravotnického zařízení.

Třípodlažní pavilon za více než 100 milionů korun, z nichž 60 milionů poskytl Jihočeský kraj, nemocnice po přibližně roční práci otevřela v březnu. V pavilonu mají nové prostory oddělení klinické biochemie, klinické mikrobiologie a hematologicko-transfuzní oddělení, které byly jako poslední provozy ještě donedávna soustředěny mimo areál nemocnice. Nově jsou pod jednou střechou a propojené koridorem do monobloku nemocnice. „Touto stavbou ale investiční projekty pro tento rok nekončí,“ upozornil ředitel Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Nemocnice už začala například s obnovou nejstarší samostatně stojící budovy v areálu tohoto zdravotnického zařízení, která dříve sloužila jako umrlčí komora, kaple a pitevna. Nemocnice a její zřizovatel Jihočeský kraj ji chtějí po obnově využívat například ke spirituální péči, logopedickým službám pro děti nebo k péči o děti s mozkovou obrnou. „Nejstarší a jediná dosud dochovaná budova se nachází v jihovýchodní části areálu a byla postavena v roce 1911 jako součást Všeobecné veřejné okresní nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. Věříme, že ji otevřeme rekonstruovanou na přelomu konce roku,“ řekl Jiří Holan.

V tomto roce bude nemocnice také měnit babybox, který je umístěn v prostorách jejího hematologického oddělení. „Nadace Ludvíka Hesse, která babyboxy v České republice spravuje, nynější box vymění za typ vyšší generace prvního června. Budeme také řešit změnu v jeho provozu. Schránka je monitorovaná i obrazově, její manipulace je vylepšena v intuitivnosti, použity jsou kvalitnější materiály. Během osmileté doby provozu babyboxu hned dva měsíce od jeho zprovoznění jsme v něm přijali odloženou holčičku, projekt má smysl,“ upřesnil ředitel nemocnice.

Nemocnice se bude zabývat také rekonstrukcí vodoléčby. Pavilon dnešní rehabilitace byl postaven v 90. letech minulého století s použitím rozvodů, které kvalitativně již dosluhují. „Stejně tak dosluhuje i technické zázemí vodoléčby, takže poruchy a vyplavení pavilonu se stává častým problémem a černou můrou permanentní pohotovostní služby týmu instalatérů nemocnice,“ podotkl Jiří Holan.

Velkou investiční akcí je nutný přechod vytápění z parovodu na horkovod. Dodavatel, písecká teplárna, mění nosné médium ve svém systému. „Vlastní cena dvacet milionů korun a přidružené investice dalších deset milionů jsou velké, ale zčásti je lze sanovat následnou úsporou za médium. Jinak bychom zůstali odkázáni pouze na nynější vlastní plynovou kotelnu bez možnosti záložního zdroje pro případ výpadku nebo poruchy a nemocnice bez případného vytápění v zimních měsících by se musela zavřít,“ řekl Holan s tím, že projekt nemocnice realizuje ve spolupráci s Teplárnou Písek a časově vyjde do netopné sezony.

Písecká nemocnice dále plánuje opravu střechy hemodialyzačního střediska za téměř 4 miliony. Ta nijak neomezí poskytovanou péči dialyzovaným pacientům, kterých je více než 60.

Vedle investičních akcí bude management nemocnice řešit také zcela nové provozní záležitosti. Čeká jej zavedení systému GDPR (ochrana osobních údajů), který bude definovat pravidla nakládání s osobními údaji. „Po loňském zavedení systému EET - elektronické evidence tržeb, který se týká plateb v hotovosti za ambulantní služby, prodej v lékárně nebo různé obslužné činnosti, například prádelnu či cukrárnu, se jedná o další nárůst administrativy. Po zavedení elektronických receptů brzy bude na stole zavedení elektronických žádanek na léky pro lůžka a posléze elektronické neschopenky. Jde o přirozený vývoj v elektronické společnosti a zdravotnictví,“ doplnil ředitel Holan.

Nemocnice Písek