V programu kulturních  a společenských akcí ve městě i v dalších místech Písecka a jižních Čech téměř vždy je zapsáno vystoupení folklorního souboru Písečan. Platí to už čtyři desítky let.

Prvním vystoupením   bylo předtančení z lidových tanců  na podnikovém plese Jitexu  v roce 1975. „Tehdy za mnou přišli manželé Mirka a Jan  Kalinovi,  abych jim upravil choreografii. Předtančení mělo úspěch, a tak  vznikla myšlenka  pokračovat v lidovém tanci pod odborným vedením," vzpomíná jeden ze zakladatelů Písečanu a jeho dlouholetý vedoucí Milan Bečka, známý choreograf  a učitel tance. Název souboru Písečan navrhla tehdejší hospodářka závodního klubu Jitexu  Zdena Urbanová.
O hudební doprovod souboru se starala významná osobnost píseckého kulturního života, klavíristka a choreografka Ludmila Danešová. Po její smrti tuto roli na krátký  čas převzala její dcera   Radka Kysilková. Od roku 1982 v souboru působila výborná klavíristka Zdena Pavelcová a později Roman Rauer.

Z lidí, kteří stáli u začátků folklorního souboru kromě manželů Kalinových, připomeňme ještě Vladimíra Halíře, Marii Šitnerovou, manžele Hálovi, manžele Bubníkovi, Hanu Bláhovou a  Antonína Slezáčka. Postupně se přidávali další nadšenci jako například Helena Hráchová, Hana Hradská, Josef Rakovan, Mirek a Eva Černí a manželé Sklenářovi.

Ludmila Danešová nezištně předala souboru nasbírané lidové písně a tance z Prácheňska a ty se staly  uměleckým pokladem Písečanu. „Začali jsme také spolupracovat s českobudějovickou etnografkou Zorkou Soukupovou. Podle jejích návrhů mladé šičky z Jitexu pod vedením Marty Hackerschmiedové pro nás ušily první kroje," vzpomíná Mirka Kalinová, která spolu s manželem Janem byla členkou souboru až do odchodu do Prahy v roce 1983. „Dodnes však pravidelně jezdíme do Písku na mezinárodní folklorní festival," dodala Mirka Kalinová.

Zatímco předrevoluční  činnost souboru směřovala k tanečním pásmům převážně pro tuzemské diváky,  po roce 1989 Písečan přivítal možnost ukázat české lidové umění i v zahraničí. „Od té doby soubor absolvoval  množství  zahraničních zájezdů především po Evropě. Připomenu alespoň Rumunsko, Německo, Wales, Lotyšsko, Litvu, Sardinii, Francii, Itálii, Chorvatsko  a Španělsko. Loni jsme se vydali i za  hranice starého kontinent do  Šanghaje," říká  Miluška Sloupová, bývalá vedoucí souboru. Dodejme ještě, že soubor se chystá na Tchaj – wan, kam odlétá 23. října.  Písecké pozval  tamější folklorní a hudební soubor Taipei Grass Mountain Folk Orchestra, který již několikrát v Písku vystupoval.

Písečan ale účinkuje především v regionu. V Písku  je už mimo jiné tradičním účastníkem městské slavnosti, dále folklorních festivalů v Kovářově, Pardubicích a v dalších místech,  na folklorní slavnosti ve Slatiňanech nebo na Zámecké slavnosti  v Domově pro seniory v Drhovli.
Soubor Písečan je od roku 1995 pořadatelem Mezinárodních folklorních festivalů   v Písku. Původně  šlo o malou přehlídku  souborů z okolí, na kterou přijel  soubor  Gwent Folk Dancers z Walesu. „O rok později se už na festivalu představilo jedenáct souborů domácích a tři zahraniční.  Postupně se stal významnou mezinárodní přehlídkou lidových tradic," připomíná Miroslav Černý, jeden z ředitelů festivalu.

Členové Písečanu si vychovávají své nástupce v dětském folklorním souboru Písečánek, který zkouší a vystupuje pod vedením  Milana Malého. Vystupuje spolu s dětskou kapelou Parkánek, která zkouší pod vedením Františka Staňka v Základní umělecké škole Písek.
Ještě než Písečan odjede na Tchaj – wan,  připravuje na neděli 11. října ve Svaté Trojici v Písku koncert ke 40. výročí založení souboru. „Návštěvníci koncertu budou mít příležitost vidět  a slyšet nejen Písečan, ale také  dětský soubor Písečánek a doprovodnou kapelu Parkánek," pozvala veřejnost na slavnostní koncert  Daniela Kotalová z Písečanu.

O souboru

V současné době má Písečan 50 aktivních členů a zabývá se zvyky, písněmi a lidovými tanci jižních a západních Čech, které volně zpracovává hudebně i choreograficky. V repertoáru má na 200 lidových písní a tanců, ze kterých vytváří různě velká vystoupení.

V září roku 2005 byla obnovena činnost dětského folklorního souboru Písečánek. Již několik let spolupracuje s dětskou lidovou kapelou Parkánek  při ZUŠ Písek vedenou Františkem Staňkem.