Turecko/Písecko – Byla to hlavní událost zpráv, Jana Marková z Písku, která tráví spolu s přítelem dovolenou v Turecku, o pátečním pokusu o státní převrat v této zemi vůbec nevěděla. „Kdyby mi to nevolala maminka, která z toho byla úplně otřesená, tak bychom o tom vůbec nevěděli," líčila z Turecka v sobotu v poledne Jana Marková, která je ubytovaná v hotelu na pláži za městem Alanya. To se naštěstí nachází daleko od míst, kde se část turecké armády pokusila o puč s cílem svrhnout místního prezidenta Erdogana.

O mimořádném stavu je podle jejích slov do doby telefonátu s Píseckým deníkem nikdo neinformoval, ani delegát z cestovní kanceláře. Na nástěnkách v hotelu nebyly žádné informace, k dispozici neměla ani zprávy z internetu, nešlo se totiž k němu připojit.

„Nic tu nepozorujeme," potvrzuje Jana Marková slova dalších českých turistů. I v tomto letovisku má být tedy bezpečno. Dovolená se jim líbí, z hotelu budou odjíždět v úterý v půl čtvrté ráno a před půl desátou by z Turecka měli odlétat.

Dvaatřicetiletý Turek Ali Kemal, který žije po část roku v Písku, byl z pokusu o převrat překvapen. Odsoudil ho. „Nebyl bych rád, aby byl převrat. Současná vláda je legitimní. Místní si myslí, že případný převrat k ničemu dobrému nepovede," komentoval poměrně dobrou češtinou Turek, který pracuje v rychlém občerstvení poblíž Kamenného mostu. Loni přes letní sezonu pracoval ve městě Alanya, a tak ví, jak je cestovní ruch pro Turecko důležitý. Podle něj zájem turistů o Turecko výrazně klesne.   

Tento názor mají i zástupci cestovních kanceláří a agentur. Například majitelka C.A. Travel Písek Jana Bočková: „Myslím, že situace už nebyla růžová před pokusem o státní převrat. Zájem o destinaci byl menší než v minulých letech. Domnívám se, že to nyní bude znatelnější. Doufám, že se situace vyřeší," řekla Jana Bočková z C.A. Travel Písek, která má v Turecku klienty a další se tam chystají příští týden. Jsou na místech, kde je klid. „Myslím, že zájem o Turecko v menší míře bude, ale lidé se spíše budou klonit k evropským destinacím," dodala. 
  

Případnou cestu do Turecka by si do budoucna velmi rozmýšlel Ján Klouda z Písecka, který tam strávil dovolenou loni. „Za této situace bychom tam na dovolenou určitě nejeli. Kdybychom měli zájezd už koupený, požádali bychom cestovku o jinou destinaci. Loni, když jsme na dovolené v Turecku byli, panovaly tu nepokoje, ale byly daleko od turistických letovisek. Dovolená se nám líbila, byla standardní. Všechno bylo v pořádku. Uvidíme, jak to bude se situací v Turecku dál," komentoval Ján Klouda. 
  

Bezpečností situace ve světě ovlivňuje výběr dovolené i Jany Křišťanové z Písku. „Do Turecka bych se bála. Jako zahraniční dovolenou bych si nevybrala ani Egypt či Tunis, ale ani Francii. Zrovna dneska jsem uvažovala nad tím, že bych se tam někdy ráda podívala, ale teď určitě ne. Na francouzské riviéře jsem byla před lety a v Nice jsem byla také. Je mi velmi líto, co se tu stalo," řekla Jana Křišťanová, která letos strávila dovolenou v Chorvatsku. Tento stát považuje při současné situaci za bezpečný.

Turecko podle statistik ročně navštíví zhruba dvě stě tisíc Čechů.