„Pošlete nám vaše tipy na umístění nového aquaparku v Písku," vyzývá radnice obyvatele Písku. Má přitom k dispozici už patnáct lokalit, kam by bylo možné stavbu umístit.  Tipy mohou lidé posílat do 20. března, poté zastupitelé vyberou do dalšího kola místa, na která úřad zpracuje studie proveditelnosti, a na jejich základě pak opět zastupitelé vyberou do finále několik lokalit, ke kterým se vyjádří Písečáci v anketě. Zřejmě koncem letošního roku.

Přijde vám to zdlouhavé? Václavu Blažkovi, který přišel s myšlenkou referenda, jež smetlo plán na aquapark pod hradbami, také. „Nemá logiku nabízet lidem patnáct míst a chtít od nich další. Všechno se tím jen zpomalí. Až trochu podezírám město z úmyslu.  Teď musí nastoupit odborníci, kteří vytipují dvě tři místa a o nich se rozhodne," říká Václav Blažek.

Radnice chce po úspěchu referenda, které jednoznačně odmítlo její plány a vrátilo přípravy o pět let zpátky, co nejvíce zapojit veřejnost. „Anketa potrvá dlouho, protože čím vyšší bude účast občanů v anketě, tím větší jistotu budeme mít my i naši nástupci, že výsledek nebude napaden," podotkl starosta města Ondřej Veselý. To ale například Václav Blažek odmítá. „Referendum byla věc ojedinělá, vždyť v Písku se ještě nikdy nekonalo. Radnice by se neměla bát rozhodovat," říká Václav Blažek.

Stejný názor jako Václav Blažek má na zdlouhavost výběru místa nového aquaparku i opoziční zastupitel Tomáš Franců (SNK ED). „Přijde mi to jako zbytečný běh na dlouhou trať. Teď by se měly role obrátit a odborníci by měli převzít otěže. Vypracovat analýzy slabých a silných stránek sedmi osmi míst, z nichž by vyšly dvě vítězné, a ty bychom eventuálně nabídli lidem k posouzení," myslí si Tomáš Franců.

Město nicméně představilo návrh šestnácti lokalit. Jejich hlavní kvalifikací pro výběr byla velikost.  „Vybrali jsme místa, která alespoň teoreticky vyhovují, tedy že je jejich prostor pro výstavbu takového zařízení dostatečný," vysvětlil starosta Ondřej Veselý. K těmto místům (v infoboxu v článku) mohou navrhovat další přímo Písečáci.  Veškeré návrhy pak můžou posílat do středy 20. března na e-mail 
roman.ondrich@mupisek.cz.

„Všechny lokality, jejichž návrhy budou mít určitou míru relevance, mezi něž určitě nepatří Velké náměstí, titanik, zemský hřebčinec a podobné návrhy, rádi zahrneme do posuzování studií," ujistil starosta a doplnil: „Pevně věřím, že zájem o problematiku vnitřního plavání mezi píseckou veřejností neopadne. Jenom vysoká účast písecké veřejnosti při jednotlivých krocích zajistí, že projekt bude mít potřebný spád a plavání v novém v Písku neskončí v nedohlednu."

Co bude s bazénem?

Podle odborných posudků současný bazén vydrží ještě pět let bez větších investic. Po dostavbě nového aquaparku je ale určen k demolici. Město musí rozhodnout, kolik peněz do oprav vloží. „Zadali jsme úkol Městským službám Písek, aby připravily tři varianty oprav tak, aby bazén vydržel pět let, deset až dvacet let nebo déle než dvacet let spolu se zlepšením estetické podoby," upřesnil starosta. O výběru varianty budou zastupitelé nejspíš rozhodovat na dalším zasedání v únoru. „Příliš nechápu, proč mají městské služby vypracovávat variantu na dvacet a více let, město přece počítá, že nový aquapark bude, i podle starosty, do sedmi osmi let," podivoval se Václav Blažek.

Písečtí také budou muset rozhodnout, co s dvěma sty miliony korun, které měli na účtu připravené na letošní rok na stavbu aquacentra. „Rozhodně bych byl proti tomu, aby se peníze rozpustily do různých malých akcí, protože se blíží komunální volby a bude nutné stříhat pásky," podotkl zastupitel Miroslav Krejča (nezařazený). S jeho názorem souhlasil i Radek Boček (ČSSD) a místostarosta Josef Knot (TOP 09). „Měli bychom peníze investovat," myslí si Boček. „Mně se myšlenka investice do dluhopisů líbí, zároveň bychom peníze vyhradili právě pro nový aquapark," poznamenal  Knot.

Kam s aquaparkem?
Pozemky, které město vlastní:
Výstaviště – mlatová plocha u zimního stadionu
Výstaviště – u letního kina
Výstaviště – tenisové kurty
Pozemek pod lesnickou školou
Zahrada Městských služeb Písek

Pozemky soukromníků:
Nákupní centrum Billa
Areál závodu Jitex Písek
Bývalý vojenský autopark
Bývalý vojenský areál Pražská ulice
Lokalita JIH III
Lokalita mezi přeložkou I/20 a Teplárnou Písek
Lokalita pod nemocnicí
Lokalita za hřebčincem
Hradiště Na Rozhledně, pod fotbalovým hřištěm
Lokalita Putimská Vysoká

Nikde – oprava současného bazénu