Budova fary v posledních letech jen kazí vzhled obce. Ještě před rokem 1989 v ní byla knihovna, pošta a spořitelna, ale pak se muselo vše přestěhovat jinam, protože ji v 90. letech dostala zpátky při restitucích církev. Ta ji před několika lety prodala soukromému majiteli.
Po celou dobu je budova prázdná a chátrá. „Pokud se nám ji podaří i s pozemky koupit, budeme muset budovu zbourat, protože je prasklá a nebezpečná. Pozemek bychom pak chtěli upravit jako příjemnou zónu pro místní i návštěvníky připravovaného muzea, kde bychom mohli vystavit také historické zemědělské stroje," vysvětlil starosta Mišovic Vladimír Čelakovský.

Na veřejném jednání zastupitelů byl přítomen také zástupce majitelky budovy a pozemků. „Po dlouhém jednání jsme mu závazně nabídli 500 tisíc korun a úhradu poplatků souvisejících s převodem. Teď čekáme, jestli bude s cenou majitelka souhlasit. Původně chtěla od obce 700 tisíc korun," uvedl Vladimír Čelakovský.

Cenu zastupitelé stanovili v místě a čase obvyklou podle podobného pozemku se zchátralým statkem a pilou ve Svučicích, kde je pozemek o rozloze 7000 metrů čtverečních, který kupovala obec před dvěma měsíci za 800 tisíc korun. V obou případech bude nutné provést demolice, které finančně zatíží rozpočet obce. „Ve Svučicích jsou čtyři velké objekty a dva z nich budeme muset zbourat, o zbývajících dvou budou ještě zastupitelé rozhodovat, jak je využijeme. Nabízí se tam například také možnost vybudování sběrného dvora," upřesnil Vladimír Čelakovský.

Po zbourání budov vzniknou nové stavební parcely, které budou v souladu se současným územním plánem. Na zařízení pily – katru s příslušenstvím – si nechali zpracovat odborný posudek. Až bude hotový, nabídnou je na prodej. Před nenechavci chrání areál bezpečnostní zařízení.

STANISLAVA KOBLIHOVÁ