„Bylo to nerozumné rozhodnutí přemístit tržnici z tradičního místa do vnitrobloku. Moc lidí sem cestu nenašlo. Tržnice přece patří ke kostelu,“ vyjádřila včera svůj názor Ludmila Nosková z Písku.

Zatímco většina obyvatel Písku návrat tržnice ke kostelu Narození Panny Marie uvítala, prodejci příliš spokojeni nejsou. „Jsou tady vysoké poplatky za pronájem místa. Budu sem chodit jen jednou týdně, a to v pátek, jinak se mi to nevyplatí,“ říká Jindra Dvořáková. Na tržnici prodává od konce osmdesátých let. Stěhovala se od kostela do vnitrobloku a teď zase zpátky. Z nových podmínek je zklamaná, myslela si, že město bude vstřícnější.

Tržnici mají v pronájmu Městské služby Písek. Ve vnitrobloku vybíraly pět korun za metr čtvereční a den, dřevěný stánek stál stovku na den. „U kostela jsme stanovili poplatek za místo do dvou a půl metrů čtverečních 100 korun na den. Chápu, že prodejcům se to může zdát drahé, jenomže my musíme prostor určený pro tržnici uklízet a udržovat, a to také něco stojí,“ vysvětlil náměstek ředitele Městských služeb Písek Josef Hrádek.

Na tržnici u píseckého kostela mohou trhovci prodávat vlastní květiny, sezonní ovoce, zeleninu a zahrádkářskou sadbu. Nabídnout lze také tradiční sezonní výrobky jako například adventní věnce, svícny nebo velikonoční pomlázky.

Na Bakalářích je k dispozici třicet prodejních míst. „Tržnice je otevřena celoročně v pátek od 7 do 15 hodin, v květnu a červnu pak ve stejných hodinách ještě ve čtvrtek a v sobotu od 7 do 12 hodin. Rozšířená je prodejní doba také čtrnáct dní před Vánoci, Velikonocemi a Památkou zesnulých,“ uvedla tisková mluvčí Městských služeb Písek Lenka Gareisová.

Mantinely pro prodejce stanoví provozní řád. Mimo jiné zboží musí být označno cenovkami a stánkaři musí pužívat ocejchovaná měřidla a váhy. Musí rovněž doložit, jak zboží získali. „Při nedodržení podmínek tržního řádu a obecně závazných předpisů bude prodávající správcem z prostoru tržiště vykázán,“ připomněla Lenka Gareisová.

Tržnice u kostela Narození Panny Marie v Písku je záležitostí až novodobých dějin města. Před druhou světovou válkou byla městská tržnice na Alšově náměstí. Výroční trhy se však konaly na mnohem větším prostoru. Prodejci rozložili své stánky také na Velkém náměstí a v Jungmannově ulici.