„Zaplatit za týdenní pobyt a nakonec sedět při dešti v chatě se mi nechce, to můžu být doma. Ještě počkám, uvidíme, co bude v příštích dnech,“ říká.

Déšť, chladné počasí a málo sluníčka vadí rekreantům, kteří se chtěli letos v tuzemsku hlavně opalovat a zaplavat si. Naopak jsou spokojeni ti, kteří si chtějí vyrazit na houby, borůvky či se věnují cykloturistice.

V kempech na Písecku hlásí obsazeno. Zatím však jenom v chatkách, které měli nájemci zamluveny už v předstihu.

V největším kempu Velký Vír u Orlické přehrady mají obsazené všechny chatky. „Stanů je tu pár, ale na víkend se to vždycky zlepší,“ říká brigádnice Eva Doupovcová z Velkého Víru. Plně obsazenou kapacitu v chatkách mají i na Radavě u Orlické přehrady.

„Lidé se sem každoročně vracejí,“ jmenovala důvod majitelka rekreačního zařízení Radava Kateřina Vojtěchová. Obě dotazované se shodly na tom, že počasí se na návštěvnosti příliš neprojevilo.

Jinak mluvil Jiří Dub, správce kempu Podolsko. „Vypadá to tady jakoby se tu přehnal mor,“ komentoval situaci Dub. Z dvaceti chatek jsou na Podolsku obsazené jen dvě. „Jsou to rybáři, kteří zde chytají celoročně,“ upřesnil správce a doplnil: „Ze tří stanů, které tu jsou postaveny, patří všechny cyklistům. Ti tu přespávají pouze jednu noc.“

Na Podolsku věří, že rodiny do kempu ještě přijedou. „Hlavní vlna dovolených ještě nebyla,“ uzavřel s jistou nadějí Jiří Dub.

Naději neztrácí ani správce kempu v Jehnědnu. „Doufám, že to bude lepší. Letos máme zamluveny na červenec jenom tři chatky, vloni bylo obsazeno všech šest. Je to ale bída, voda byla zvednutá a kalná. Jezdí sem po léta rybáři a pro ty to také nebylo. Ještě že tu máme tak skvělý kiosek,“ řekl.

Podobná je situace i na koupalištích. Písecká plovárna i venkovní plavecký bazén v těchto dnech zeje prázdnotou. Srovnávat s minulým létem prý nelze. Tehdy byla návštěvnost daleko lepší.

Koupaliště ve Zvíkovském Podhradí, kde do opravy bazénu investovali letos desítky tisíc korun, otevřeli na konci června. Zatím však mohou počítat návštěvníky spíše v desítkách.