Obrázek ve většině obcí je podobný. Lidé dokončují úklid a vysoušejí. Bez sava, košťat a gumových rukavic se v těchto dnech neobejdou lidé ze Skal. Obcí se ve čtvrtek a v sobotu prohnala bouřka, která zaplavila jedenáct sklepů a jeden byt. „Materiální pomoc jsme získali od profesionálních hasičů z Písku a Protivín nám zapůjčil čerpadla. Největší práci na odklízení škod odvedl místní sbor dobrovolných hasičů,“ chválí své hasiče starostka Skal Pavla Poláčková.

Lidé ze zasažených oblastí shánějí také vysoušeče, zatím je jich dostatek. „Vysoušeče máme vlastní a 15 nám jich zapůjčil záchranný sbor. Zatím nejsou všechny půjčené, ale není problém objednat další,“ uvedl starosta Protivína Jaromír Hlaváč. Ani v Putimi, kterou stejně jako Protivín zasáhly povodně v neděli 28. června, nejsou všechny vysoušeče využity. „V zásobě jich máme devět,“ dodal tajemník obce Petr Matouš.

Materiální pomoc je na Písecku dostačující. V Protivíně mají na skladě hygienické a čisticí prostředky. „Část jsme dostali od Červeného kříže a zbytek jsme koupili,“ uvedl starosta Jaromír Hlaváč. Město Protivín získalo nejen materiální, ale i peněžní pomoc. „Praha 2 nám dala 50 tisíc a jednotlivé osoby částku v řádech deseti tisíců. Většina subjektů si chce obdarovaného vybrat,“ doplnil starosta Hlaváč.

Do Putimi směřují finanční dary stále. „Máme přislíbené další peníze,“ řekl tajemník Matouš. Putimští v minulých dnech dostali od Příbrami 20 tisíc korun

Vzájemnou solidaritu ocenil i Jihočeský kraj.

„Pomoc nabízejí nejen jednotlivci, ale i obce a města, které voda nezasáhla. Město Tábor věnovalo Českému červenému kříži 150 balíků neperlivých vod a 50 kusů spacích pytlů, které nebyly použity během IV. letní olympiády dětí a mládeže. Vše by mělo zůstat na jihu Čech, a to v Protivíně,“ uvedla tisková mluvčí krajského úřadu Kateřina Koželuhová.