Před nedávnem měli obyvatelé ve svých schránkách brožurku nazvanou Přehled základních služeb České pošty. Byla tady také vložka týkající se Písku, obsahující informaci o možnosti zdarma si trvale změnit tzv. ukládací poštu, to je pošta, kde jsou 14 dní uloženy zásilky.
„Protože bydlím na Nábřeží 1. máje a na hlavní poštu to mám dost daleko, chtěl jsem tuto změnu provést. Byl jsme však, podle slov vedoucí směny na hlavní poště, jako mnoho dalších, odmítnut,“ podělil se o svou zkušenost jeden ze čtenářů Deníku.
Na připomínku reagoval Jaroslav Furch, vedoucí oddělení kontroly České pošty České Budějovice, který mimo jiné uvedl:
„Samozřejmě platí informace, kterou občan obdržel formou Přehledu základních služeb České pošty. Má možnost si zvolit jakoukoli poštu v ČR jako svou poštu ukládací. Písek není žádnou výjimkou a informaci, kterou obdržel od vedoucí směny, byla neprofesionální a nepravdivá. Vycházela snad z úvah, že pošty Písek 4 a 5 jsou pouze poštami podacími a zásilky se zde nemohou hromadit. Tato informace je však chybná, i podací poštu může veřejnost zvolit za svou ukládací. Omlouváme se za chybně podanou informaci.“
Náš čtenář má svoji záležitost na písecké poště již vyřízenou, ale k celé situaci ještě dodává: „Domnívám se, že občané by měli být upozorněni na možnost zvolit si ukládací poštu a na povinnost pošty tuto službu poskytnout.“
Má pravdu. Jistě mnoho lidí, včetně seniorů a maminek s kočárky, by uvítalo ukládací poštu co nejblíže svému bydlišti. Nemluvě o tom, že se trošku uleví dopravě a parkování v centru, když si lidé uložené zásilky vyzvednou na poštách na sídlišti Jih nebo na Nábřeží 1. máje.
Pokud ovšem občan potřebuje i některé nové služby, musí za nimi na poštu Písek 1. Ta po rekonstrukci za téměř sedmdesát milionů korun nabízí lepší úroveň a rozsah služeb.
Počet přepážek se zvýšil ze sedmi na jedenáct, zaveden byl lístkový vyvolávací systém. Je zde přepážka pro zřizování elektronického podpisu a kontaktní místo veřejné správy. Různé vymoženosti a novinky se dostaly i do provozního zázemí pošty.